Zmiany zasad wjazdu do Wielkiej Brytanii. Dotyczą większości obywateli UE
1 października w życie wchodzą nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Od dziś dla większości obywateli Unii Europejskiej, w tym Polski, wjazd do Zjednoczonego Królestwa będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Do tej pory obywatelom Wspólnoty wystarczało okazanie dowodu osobistego. Są jednak wyjątki.
01.10.2021 08:57
Bez paszportu do Wielkiej Brytanii wciąż będą mogły wjechać osoby posiadające w tym kraju status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowo osiedlonej (pre-settled status) uzyskany na podstawie dowodu osobistego.
Należy jednak pamiętać, że osoby posiadające status osoby osiedlonej, wjeżdżając na Wyspy powinny okazać ten dokument tożsamości, który jest przypisany do ich profilu cyfrowego w systemie osiedleńczym dla obywateli Unii Europejskiej (EU Settlement Scheme).
Osoby te będą mogły podróżować na Wyspy jedynie z dowodem co najmniej do końca 2025 roku.
Zobacz też: starcie w TK. Krystyna Pawłowicz przerywała przedstawicielom RPO
Konsul generalny RP w Wielkiej Brytanii Mateusz Stąsiek radzi jednak, by w okresie przejściowym również osoby ze statusem osiedleńca miały ze sobą paszport. Jak wskazał, po zmianie przepisów po stronie brytyjskich urzędników imigracyjnych mogą pojawić się pewne zastrzeżenia, a paszport to wciąż najpewniejszy dokument uprawniający do przekroczenia granicy.
Co z podróżą z Wielkiej Brytanii do Polski?
Podróż w drugą stronę - z Wielkiej Brytanii do Polski - nadal ma się odbywać na dotychczasowych zasadach. Do przekroczenia granicy wciąż wystarczy dowód osobisty pod warunkiem, że linie lotnicze lub inny przewoźnik, z którego usług korzystamy, akceptuje taki rodzaj dokumentu.
Stąsiek podkreśla jednak, że zawsze przed podróżą na stronach ambasady swojego kraju warto sprawdzić informacje na temat aktualnych zasad wjazdu do danego państwa.
Przeczytaj też:
Źródło: PAP