PolskaZmiany w rejestrze PESEL - prezydent zmienił termin

Zmiany w rejestrze PESEL - prezydent zmienił termin

Od 1 stycznia 2013 roku zmieni się zakres danych gromadzonych w rejestrze PESEL - zakłada podpisana przez prezydenta nowela ustawy o ewidencji ludności. Ta ustawa zakłada też, że od 2014 r. zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy.

Nowela podpisana przez Bronisława Komorowskiego przesuwa termin wejścia w życie przepisów dotyczących rejestru PESEL: z 1 stycznia 2012 r. na 1 stycznia 2013 r.

W komunikacie kancelarii prezydenta podkreślono, że "wprowadzenie nowych rozwiązań we wszystkich gminach na terenie kraju polegających na zapewnieniu bezpośredniego dostępu do rejestru PESEL jest przedsięwzięciem wysoce skomplikowanym i złożonym pod względem organizacyjnym, logistycznym i technicznym".

Stąd też - jak napisano - przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy pozwoli "na przetestowanie nowych rozwiązań technicznych" i umożliwi osobom stosującym je "nabycie praktycznych doświadczeń".

W myśl noweli od 2013 r. zmieni się zakres danych gromadzonych w rejestrze PESEL: nie będzie już w nim informacji dotyczących adresów, kraju zamieszkania oraz danych dotyczących wjazdu na teren Polski oraz wyjazdu poza granice naszego kraju.

Rejestr PESEL pozostanie podstawowym narzędziem systemu ewidencji ludności; likwidowane zostaną rejestry mieszkańców oraz rejestry zamieszkania cudzoziemców.

Do czasu całkowitego zniesienia obowiązku meldunkowego (2014 rok) nowela wprowadza znaczne uproszczenia w tej kwestii. Przewiduje, że obywatel dokonując zameldowania w urzędzie, będzie mógł jednocześnie złożyć dokumenty dotyczące wymeldowania z poprzedniego miejsca zamieszkania. Do tej pory musiał najpierw wymeldować się w miejscu dotychczasowego zamieszkania i dopiero potem zameldować się w nowym miejscu pobytu. Wymagało to więc dwukrotnej wizyty w urzędach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)