Zmiany w KRS. Resort sprawiedliwości o rozwiązaniach
Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Ministerstwo Sprawiedliwości wskazało, jakie są najważniejsze rozwiązania wskazane w ustawie, obejmą one wszystkich polskich sędziów.
20.02.2024 | aktual.: 20.02.2024 20:40
Jak informuje resort sprawiedliwości, przygotowany projekt zakłada, że 15 sędziów-członków Rady będzie wybieranych przez wszystkich polskich sędziów, a nie, jak do tej pory – przez Sejm. "Dzięki takiemu rozwiązaniu KRS stanie się niezależna od władzy ustawodawczej" – podkreślono w komunikacie opublikowanym na portalu X.
Jak podkreślono, wybory sędziów do KRS będą miały charakter bezpośredni i tajny, a zgłoszenia będą weryfikowane przez Państwową Komisję Wyborczą.
Według projektu w dniu ogłoszenia wyników nowych wyborów do KRS, w Radzie ustanie działalność tych sędziów, którzy zostali do niej wybrani w "niekonstytucyjnym trybie przez Sejm, na podstawie przepisów uchwalonych w grudniu 2017 r.".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Celem rządu jest przywrócenie zgodności z konstytucją przepisów, które dotyczą wyboru sędziów do KRS. Chodzi także o zagwarantowanie odrębności i niezależności władzy sądowniczej. Dotyczy to w szczególności gwarancji niezależności KRS od władzy ustawodawczej oraz wykonawczej, w procedurze powoływania sędziów. Zaproponowane przepisy są elementem przywracania praworządności w Polsce" – czytamy natomiast w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
Członków wybiorą wszyscy sędziowie
Według przyjętego przez rząd projektu, w KRS mają być reprezentowani sędziowie wszystkich szczebli - odpowiednio do ich liczebności. Do KRS ma w związku z tym trafić po jednym przedstawicielu: Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, wojewódzkich sądów administracyjnych oraz sądów wojskowych. Dwóch sędziów wybiorą sędziowie sądów apelacyjnych, trzech – sądów okręgowych, a sześciu – sądów rejonowych.
Przy KRS ma także powstać Rada Społeczna, jej kadencja będzie trwała cztery lata. Według założeń ma ona zapewnić udział organizacji obywatelskich i zawodowych "w tworzeniu strategii reform w sądownictwie" oraz zagwarantować obiektywne monitorowanie tych reform. Rada Społeczna będzie doradzała w sprawach dotyczących rozpatrywania i oceny kandydatów na stanowiskach sędziowskich i asesorskich.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Kontrowersje wokół sędziów wybranych w 2017 roku
W skład Krajowej Rady Sądownictwa - na wniosek której prezydent powołuje sędziów - wchodzi 25 osób, w tym m.in. 15 członków wybranych spośród sędziów. Do 2017 r. ich wyboru dokonywały środowiska sędziowskie. Uchwalona w grudniu 2017 r. nowelizacja ustawy o KRS przeniosła kompetencję wyboru 15 sędziów-członków KRS na Sejm.
Zmianę zasad wyboru sędziów do KRS krytycznie oceniała część środowiska prawniczego i politycy ówczesnej opozycji. Zarzucali oni, że doprowadziło to do upolitycznienia Rady i uzależnienia jej od władzy wykonawczej. Kwestia zmian w KRS stała się też elementem sporu rządu PiS z instytucjami europejskimi.
Przedstawiony przez resort sprawiedliwości projekt nowelizacji na etapie konsultacji negatywnie zaopiniowała obecna KRS. W opinii podpisanej przez przewodniczącą Rady sędzię Dagmarę Pawełczyk-Woicką napisano, że projekt jest "sprzeczny z fundamentalnymi konstytucyjnymi zasadami polskiego porządku prawnego".
Źródło: PAP, WP Wiadomości