Trwa ładowanie...

Zmiany w KRS. Prof. Rzepliński: to próba antypolskiej kontrrewolucji, to sędziowie powinni opiniować ministrów sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa stoi na straży niezawisłości sędziów i sądów. Nowe przepisy są niekonstytucyjne. Zmiany w KRS to próba antypolskiej kontrrewolucji - powiedział w programie "Kropka nad i" w TVN24 Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Według niego, "zmiany nie mogą być przeprowadzone, bo prezes Sądu Najwyższego nie może być członkiem izby politycznej. - Mam nadzieję, że głowa państwa weźmie aktywny udział w storpedowaniu tej inicjatywy - dodał prof. Rzepliński. Po raz kolejny wyjaśnił, że nie zamierza kandydować na prezydenta.

Zmiany w KRS. Prof. Rzepliński: to próba antypolskiej kontrrewolucji, to sędziowie powinni opiniować ministrów sprawiedliwościŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d1f9r74
d1f9r74

- Wszystko jest oparte na kłamstwie, jeżeli chodzi o próbę zniszczenia KRS, to niekonstytucyjne. Moim zdaniem, to sędziowie powinni dawać konfirmację dla każdego kandydata na ministra sprawiedliwości - dodał prof. Rzepliński. Wyjaśnił, że "jeżeli coś wymaga tak mocnej zmiany, to ministerstwo sprawiedliwości".

- Jak można mówić, że sądy i sędziowie nie podlegają kontroli. To nieprawda, sądy podlegają nieustannej kontroli. Każdy wyrok sądowy podlega kontroli w II instancji i jest kasacja w SN. To robienie zamętu w obszarze, który ma kapitalne znaczenie dla funkcjonowania państwa, gospodarki i społeczeństwa - powiedział prof. Rzepliński.

- Zmiany nie mogą być przeprowadzone. Prezes Sądu Najwyższego nie może być członkiem izby politycznej. Nie można pisać prawa bez wyobraźni. Mam nadzieję, że głowa państwa weźmie udział w storpedowaniu reformy KRS - zaznaczyły były prezes TK. - Polscy sędziowie dadzą sobie z tym radę, zatrzymają to, co się toczy. W sposób właściwy dla osobowości sędziów i dla ich stanowczości w podejmowaniu trudnych decyzji. I nie dopuszczą do psucia Polski - dodał.

Prof. Andrzej Rzepliński po raz kolejny powiedział, że nie zamierza kandydować na prezydenta. - Nie jestem politykiem, nie chce kandydować na prezydenta, nawet mojego miasta - wyjaśnił.

d1f9r74

Zmiany w KRS. Ministerstwo Sprawiedliwości chce "demokratyzacji wyboru"

Po zmianach Rada miałaby się składać z dwóch zgromadzeń, a jednym z głównych założeń reformy jest - jak to określa MS - "demokratyzacja wyboru KRS".

Po planowanych zmianach m.in. utworzone miałyby zostać dwa organy KRS: Pierwsze i Drugie Zgromadzenie Rady. W skład pierwszego wejdą: I Prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów.

Drugie Zgromadzenie ma tworzyć 15 sędziów wszystkich szczebli zgłaszanych przez kluby poselskie i marszałka Sejmu, a rekomendowanych przez stowarzyszenia sędziowskie.

d1f9r74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f9r74
Więcej tematów