Trwa ładowanie...

Andrzej Duda podjął decyzję ws. zmian w Kancelarii Prezydenta. Znamy szczegóły

Jak ustaliła Wirtualna Polska, dotychczasowa szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, po oficjalnej rezygnacji w środę ze stanowiska w Pałacu, ma dostać posadę w jednej z rolnych, państwowych instytucji. Z kolei były wojewoda małopolski Piotr Ćwik, ma nadzorować pracę doradców, w tym córki prezydenta Kingi Dudy.

Share
Andrzej Duda podjął decyzję ws. zmian w Kancelarii Prezydenta.
Andrzej Duda podjął decyzję ws. zmian w Kancelarii Prezydenta.Źródło: PAP, fot: PAP, Radek Pietruszka
d1t92fp

W środę o godz. 15.30 prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w kierownictwie swojej kancelarii. Szefową KPRP została Grażyna Ignaczak-Bandych, która do tej pory pełniła funkcję dyrektor generalnej prezydenckiej kancelarii. Zastąpiła ona na stanowisku Halinę Szymańską, która pracowała w Pałacu od połowy 2017 roku.

Nieoficjalnie mówiło się, że Szymańska przejdzie na emeryturę. Ale jak ustaliła WP, ma w najbliższych dniach "stanąć na czele jednej z państwowych instytucji rolnych". Przypomnijmy, że Szymańska przed pracą w Pałacu Prezydenckim była wiceprezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Czy wróci do ARiMR? Według naszych źródeł, nie jest to wykluczone.

Obecnie prezesem rolnej agencji jest Tomasz Nowakowski, który od sierpnia 2019 r. pełnił obowiązki szefa ARiMR, a w czerwcu tego roku oficjalnie stanął na czele instytucji. Powoływał go na stanowisko Jan Krzysztof Ardanowski, od wtorku były już minister rolnictwa.

Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin podziębieni. Winna uroczystość w Pałacu?

Do prezydenckiego zespołu dołączył też zaufany człowiek Beaty Szydło - były wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Według naszych ustaleń, urzędnik w randze sekretarza stanu ma nadzorować pracę doradców.

d1t92fp

Jak poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, Ćwik ma zajmować się koordynacją pracy doradców prezydenckich; będzie mu podlegało Biuro Narodowej Rady Rozwoju Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich.

Przypomnijmy, że jednym ze społecznych doradców jest córka prezydenta Kinga Duda. Z informacji na stronie Kancelarii Prezydenta wynika, że na doradcę została powołana w sierpniu tego roku. Ma zajmować się, jako znawczyni prawa amerykańskiego, projektem dotyczącym instytucji sędziów pokoju.

Z kolei, jak informuje TVP Info, w Kancelarii Prezydenta pojawi się także nowy doradca – były poseł PiS, a później Kukiz’15 Łukasz Rzepecki. Jego kompetencje mają obejmować m.in. obszary społeczeństwa obywatelskiego.

d1t92fp

Rzepecki był dyrektorem biura poselskiego Marcina Mastalerka, byłego rzecznika PiS i głównego autora sukcesu wyborczego Andrzeja Dudy. W październiku 2017 r. Rzepecki - wówczas zasiadający w klubie PiS - został z niego wykluczony po tym jak zapowiedział, że zagłosuje za uchyleniem immunitetu posłowi PiS Dominikowi Tarczyńskiemu.

Dodatkowo, prezydent powołał na stanowisko sekretarza stanu Małgorzatę Paprocką. I przesunął z ministerialnej funkcji na doradczynię Annę Surówkę-Pasek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1t92fp

Podziel się opinią

Share
d1t92fp
d1t92fp
Więcej tematów