Zmiany potrzebne od zaraz

Ponad 1,5 miliona polskich rodzin
pozbawionych jest samodzielnego mieszkania, a własne lokum, obok
wyżywienia i pracy, potrzebne jest każdemu człowiekowi do godnego
życia. Niestety, w Polsce sektor budowlany przeżywa zapaść - pisze
"Nasz Dziennik".

Uczestnicy sympozjum naukowego "Budownictwo mieszkaniowe w Polsce - krach czy nadzieja?", które odbyło się w sobotę w Toruniu, próbowali zdiagnozować przyczyny złego stanu branży i ukazać możliwości wyjścia z trudnej sytuacji.

Na kierunki potrzebnych zmian w polityce państwa, prowadzące do przyrostu mieszkań i ożywienia budownictwa mieszkaniowego, wskazał dr inż. Andrzej Chrzanowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Podkreślił on, że niezbędnym tego warunkiem jest "zdecydowany odwrót od obecnej polityki, która doprowadziła m.in. do likwidacji ulg budowlanych, remontowych, wprowadzenia 22% podatku VAT na materiały budowlane". Jego zdaniem podatek ten - poza Danią (25%) należy do najwyższych w Europie.

Według Chrzanowskiego, aby pomóc w wyjściu budownictwa mieszkaniowego z kryzysu, jest chociażby promocja tańszego budownictwa, prostsza termomodernizacja budynków, korzystniejsze dla mieszkańców zabudowanie terenu, stabilizacja prawna i konieczność przywrócenia spółdzielniom mieszkaniowym ich właściwego działania. "One nie mogą działać na szkodę spółdzielców" - podkreślił. (uk)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)