Zmiany po wietnamsku
Komunistyczna Partia Wietnamu na swym X zjeździe dokonała reelekcji Nong Duc Manha na sekretarza generalnego, lecz wybrała nowych kandydatów na stanowiska prezydenta, premiera i przewodniczącego parlamentu - podały agencje, powołując się na źródła partyjne.
Wg nich wicepremier Nguyen Tan Dung ma zastąpić premiera Phana Van Khai, szef organizacji partyjnej w Mieście Ho Chi Minha, Nguyen Minh Triet, zastąpi prezydenta Tran Duc Luonga. Tran i Phan pełnili swe funkcje przez dwie kadencje.
Przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) ma zostać na miejsce Nguyen Van Ana szef organizacji partyjnej z Hanoi Nguyen Phu Trong.
Wszystkie trzy kandydatury muszą zostać formalnie potwierdzone przez Zgromadzenie Narodowe w najbliższych miesiącach - pisze Associated Press.
Oficjalnie nazwiska nowych członków kierownictwa mają zostać ogłoszone we wtorek na zakończenie obrad X Zjazdu Komunistycznej Partii Wietnamu.
Przed zjazdem obserwatorzy nie wykluczali, że obecny sekretarz generalny Nong Duc Manh może nie utrzymać się na tym stanowisku, gdyż jego pozycja została znacznie osłabiona w rezultacie afery korupcyjnej.
Afera, w której centrum znalazło się ministerstwo transportu, wstrząsnęła podstawami życia politycznego Wietnamu. Ujawniono zdefraudowanie milionowych sum z budżetu państwa, które miały trafić do członków ścisłego kierownictwa kraju.
Minister transportu Dao Dinh Binh został zmuszony do dymisji. Aresztowano kilku wysokich rangą urzędników tego ministerstwa. Ostateczny zasięg i skutki afery trudno przewidzieć.
W odróżnieniu od sceny politycznej, gospodarka Wietnamu systematycznie odchodzi od modelu centralnego planowania i podąża w kierunku wolnego rynku. Gospodarka rozwija się dynamicznie, najszybciej w Azji Południowo Wschodniej - w ub.r. wzrost gospodarczy wyniósł 8,4%.