Europejski kraj wprowadza związki partnerskie. Zmiany już od lipca
Na Łotwie od poniedziałku dozwolone jest rejestrowanie związków partnerskich osób tej samej płci. Pierwszą taką parą zostali Maksims Ringo i Janis Locs, którzy zalegalizowali swój związek tuż po północy.
Po stosownej ceremonii w kancelarii prawnej w historycznym centrum Rygi para wymieniła się srebrnymi pierścionkami na przyjęciu, które odbyło się w głównej bibliotece miasta.
- Jesteśmy razem od pięciu i pół roku (...), więc dla nas ma to znaczenie głównie praktyczne - powiedział Ringo.
5 krajów w UE bez związków partnerskich
Od 2005 r. łotewska konstytucja definiuje małżeństwo jako związek dozwolony wyłącznie między mężczyzną i kobietą. Jednak w listopadzie ubiegłego roku łotewski parlament głosował za formalnym przyjęciem przepisów prawnych, dotyczących związków partnerskich osób tej samej płci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Co ze związkami partnerskimi. "Konstytucja nie stanowi przeszkody"
Partnerzy w takim związku mają prawo do wizyt w szpitalu, zmieniają się także na ich korzyść kwestie podatkowe i w zakresie ubezpieczeń społecznych. Nie mogą jednak adoptować dzieci i nadal muszą borykać się z problemami związanymi z dziedziczeniem.
Wejście w życie nowych przepisów na Łotwie oznacza, że obecnie tylko w pięciu krajach UE osoby pozostające w związkach tej samej płci nie mogą się oficjalnie zarejestrować. Są to: Bułgaria, Litwa, Polska, Rumunia i Słowacja.
Przeczytaj również: