Zmiany na mapie Polski. Weszły od stycznia
Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce pojawiło się siedem nowych miast i dwie nowe gminy. Zmiany te wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z lipca 2024 r.
Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 30 lipca 2024 r. siedem miejscowości w Polsce uzyskało status miasta, a dwie nowe gminy zostały wyodrębnione. Zmiany te mają na celu wsparcie lokalnych społeczności i rozwój infrastruktury.
Przyznanie statusu miasta umożliwia lokalnym władzom korzystanie z przywilejów i mechanizmów wsparcia charakterystycznych dla miast. Mieszkańcy mogą liczyć na środki na rozwój infrastruktury komunalnej, rewitalizację przestrzeni publicznej oraz inwestycje proekologiczne. Nowe miasta mogą również wnioskować o dofinansowanie ze środków unijnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie wszyscy mieszkańcy są zadowoleni z tych zmian. Obawy budzi możliwy wzrost podatków od nieruchomości, co może wpłynąć na koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Pojawiają się też wątpliwości, czy nowe statusy przyniosą realne inwestycje i większe zaangażowanie władz centralnych.
Nowe gminy w 2025 roku
Dwie nowe gminy to Grabówka i Szczawa. Grabówka, po latach starań, została wyodrębniona z Supraśla. W 2024 r. rząd powrócił do koncepcji jej samodzielności. Szczawa, wydzielona z gminy Kamienica, znana jest z bogactwa wód mineralnych. KPRM podkreśla, że może to zaowocować uzyskaniem statusu uzdrowiska.
Zmiany dotyczą także granic istniejących gmin i miast oraz siedzib władz. Przykładowo, siedziba władz gminy Batorz została przeniesiona do miejscowości Batorz Pierwszy. Zmiany w Kołobrzegu mają na celu uporządkowanie terenów rekreacyjnych i turystycznych, co pomoże w prowadzeniu spójnej polityki przestrzennej i promocyjnej regionu.
Nowe miasta w Polsce
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce status miasta uzyskuje siedem miejscowości. Największe zmiany administracyjne dotyczą województwa lubelskiego, gdzie aż trzy miejscowości otrzymają prawa miejskie. W województwie mazowieckim jedyną nową miejscowością z takim statusem jest Kazanów.
Wśród nowych miast w Polsce są: Końskowola, Kurów, Wąwolnica (lubelskie), Kazanów (mazowieckie), Kobylnica (pomorskie), Sobków (świętokrzyskie) i Zaniemyśl (wielkopolskie). Sobków odzyskał wcześniej utracone prawa miejskie za wspieranie powstańców styczniowych.
Status miasta przynosi prestiż i nowe możliwości rozwoju poprzez fundusze dostępne tylko dla gmin miejskich. Sobków planuje rozwijać turystykę w Dolinie Nidy, budując infrastrukturę rekreacyjną i drogi rowerowe, co ma zwiększyć atrakcyjność regionu.
Uzyskanie statusu miasta wpływa na wzrost jednostek administracyjnych w Polsce, której podział funkcjonuje od 1999 roku. Po ostatnich zmianach liczba miast wzrosła do 1020, a w 107 z nich wprowadzono prezydencki system zarządzania.
Źródło: "Wprost", Money.pl