ŚwiatZmiany klimatu biją w ptaki młode i dorosłe w odmienny sposób

Zmiany klimatu biją w ptaki młode i dorosłe w odmienny sposób

To, co jest korzystne dla dorosłych, nie zawsze służy dzieciom - i odwrotnie. Potwierdzają to badania żyjących w Kalifornii ptaków i sposobu, w jaki odczuwają one zmiany klimatu - czytamy na stronie University of California w Davis.

Zmiany klimatu biją w ptaki młode i dorosłe w odmienny sposób
Źródło zdjęć: © AFP | Julian Stratenschulte

13.08.2013 14:42

- Aby sprawdzić, jak zmiany klimatu mogą wpłynąć na określoną populację, trzeba się przyjrzeć jej demografii - podkreśla główna autorka pracy, Kristen Dybala z Department of Wildlife, Fish and Conservation Biology na UC Davis. Jej zdaniem pełne zrozumienie procesów wymaga odniesienia ich do różnych etapów życia zwierząt i zbadania reakcji dla każdego z nich.

Swoje wnioski Dybala wyciągnęła z analiz danych z 34 lat obserwacji osiadłej populacji pasówek śpiewnych, żyjących w pobliżu jednej z kalifornijskich stacji badawczych. Dane na temat przeżycia ptaków Dybala zestawiła z informacjami nt. pogody. Sprawdzała m.in., jak różne warunki pogodowe wpływają na skalę przetrwania ptaków na dłuższą metę. Wyniki opisała w "Global Change Biology" oraz "Ecology".

Zmiany klimatu mogą dotykać młode i dorosłe pasówki z Kalifornii w zupełnie inny sposób - twierdzi teraz. I choć wyjątkowo chłodne zimy w Kalifornii są rzadkością, badaczki nie zaskoczyło stwierdzenie, że im bardziej mroźna zima, tym mniej dorosłych pasówek jest w stanie ją przetrzymać.

Dybala początkowo założyła, że podobnie zareagują młode. Okazało się jednak, że cieplejsze i bardziej suche zimy co prawda sprzyjają przeżyciu ptaków dorosłych, ale jednocześnie pośrednio utrudniają młodym przetrwanie krytycznego dla nich, kolejnego lata, kiedy - jeśli chodzi o żerowanie - po raz pierwszy są zdane wyłącznie na swoje siły. Tymczasem cieplejsze zimy oznaczają, że latem jest mniej pokarmu - zauważa badaczka.

W innym badaniu pasówek Dybala podkreślała, że młode pasówki - wciąż bardzo zależne od rodziców, są przez nich stale dokarmiane, dzięki czemu mogą przetrwać nawet złą pogodę. Tymczasem młode, które już wyszły z gniazda i zaczęły same o siebie dbać, były bardziej wrażliwe na wszelkie zmiany pogody. Brakowało im doświadczenia i umiejętności, posiadanych przez ich rodziców.

Zdaniem badaczki umiejętność zrozumienia lub przewidywania reakcji demograficznych na zmiany klimatu może się przydać podczas tworzenia planów adaptacji do zmian klimatu czy ochronie poszczególnych gatunków przed skutkami zmian klimatu. W badaniach uczestniczyli też naukowcy z UC Davis, Point Blue Conservation Science oraz Western Ecological Research Center w U.S. Geological Survey.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)