Trwa ładowanie...
dmtmbl7
dmtmbl7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
usa

Zmiana w konstytucji USA? - Bush chce zakazu małżeństw gejów

Prezydent USA George W. Bush, który od
dłuższego czasu wypowiadał się przeciwko legalizacji małżeństw
homoseksualnych, oficjalnie poparł projekt poprawki do
konstytucji zakazującej takich związków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dmtmbl7

Bush powiedział, że rozumie, jak poważną rzeczą jest zmiana w konstytucji kraju, ale uzasadnia ją działalność niektórych liberalnych sądów i polityków, którzy wbrew miejscowym prawom i woli większości przyznają licencje małżeńskie parom gejów i lesbijek, lub zapowiadają, że będą to robić.

"Kilku sędziów i przedstawicieli lokalnych władz zamierza zmienić najbardziej fundamentalną instytucję naszej cywilizacji. W tak ważnej sprawie głos narodu musi być wysłuchany. Poczynania tych sądów pozostawiły społeczeństwu tylko jeden środek zaradczy - nasz kraj musi uchwalić poprawkę do konstytucji, aby chronić małżeństwo w Ameryce" - powiedział prezydent.

Podkreślił także, że małżeństwo powinno być zakorzenione w religii.

dmtmbl7

Bush wystąpił ze swą inicjatywą w odpowiedzi na śluby cywilne udzielane od dwóch tygodni parom homoseksualnym przez władze San Francisco w Kalifornii. Przydzielanie licencji małżeńskich parom tej samej płci zapowiedziały także władze jednego z okręgów w stanie Nowy Meksyk. Legalizację małżeństw homoseksualnych poparł także demokratyczny burmistrz Chicago Richard Daley oraz czołowi politycy w Nowym Jorku. Bliski prawnego uznania takich małżeństw jest także stan Massachussetts.

Zmiana konstytucji wymaga zgody co najmniej dwóch trzecich członków obu izb Kongresu i zatwierdzenia przez minimum trzy czwarte stanów USA. Jak na razie, kilkanaście stanów (na 50) zapowiada poparcie dla poprawki.

Rzecznicy homoseksualistów i lesbijek twierdzą, że ich prawo do małżeństwa wynika z konstytucyjnej zasady równości praw, która nie pozwala na dyskryminację ze względu na płeć.

Sprawa małżeństw homoseksualnych staje się jednym z czołowych wątków tegorocznej kampanii wyborczej. Kandydaci Demokratów do nominacji prezydenckiej, senatorowie John Kerry i John Edwards, wypowiadają się przeciw legalizacji małżeństw, ale popierają uznanie związków partnerskich osób tej samej płci (civil unions).

dmtmbl7

Podziel się opinią

Share

dmtmbl7

dmtmbl7
Więcej tematów