Trwa ładowanie...
d37sqsq
usa
24-02-2004 18:15

Zmiana w konstytucji USA? - Bush chce zakazu małżeństw gejów

Prezydent USA George W. Bush, który od
dłuższego czasu wypowiadał się przeciwko legalizacji małżeństw
homoseksualnych, oficjalnie poparł projekt poprawki do
konstytucji zakazującej takich związków.

d37sqsq
d37sqsq

Bush powiedział, że rozumie, jak poważną rzeczą jest zmiana w konstytucji kraju, ale uzasadnia ją działalność niektórych liberalnych sądów i polityków, którzy wbrew miejscowym prawom i woli większości przyznają licencje małżeńskie parom gejów i lesbijek, lub zapowiadają, że będą to robić.

"Kilku sędziów i przedstawicieli lokalnych władz zamierza zmienić najbardziej fundamentalną instytucję naszej cywilizacji. W tak ważnej sprawie głos narodu musi być wysłuchany. Poczynania tych sądów pozostawiły społeczeństwu tylko jeden środek zaradczy - nasz kraj musi uchwalić poprawkę do konstytucji, aby chronić małżeństwo w Ameryce" - powiedział prezydent.

Podkreślił także, że małżeństwo powinno być zakorzenione w religii.

Bush wystąpił ze swą inicjatywą w odpowiedzi na śluby cywilne udzielane od dwóch tygodni parom homoseksualnym przez władze San Francisco w Kalifornii. Przydzielanie licencji małżeńskich parom tej samej płci zapowiedziały także władze jednego z okręgów w stanie Nowy Meksyk. Legalizację małżeństw homoseksualnych poparł także demokratyczny burmistrz Chicago Richard Daley oraz czołowi politycy w Nowym Jorku. Bliski prawnego uznania takich małżeństw jest także stan Massachussetts.

d37sqsq

Zmiana konstytucji wymaga zgody co najmniej dwóch trzecich członków obu izb Kongresu i zatwierdzenia przez minimum trzy czwarte stanów USA. Jak na razie, kilkanaście stanów (na 50) zapowiada poparcie dla poprawki.

Rzecznicy homoseksualistów i lesbijek twierdzą, że ich prawo do małżeństwa wynika z konstytucyjnej zasady równości praw, która nie pozwala na dyskryminację ze względu na płeć.

Sprawa małżeństw homoseksualnych staje się jednym z czołowych wątków tegorocznej kampanii wyborczej. Kandydaci Demokratów do nominacji prezydenckiej, senatorowie John Kerry i John Edwards, wypowiadają się przeciw legalizacji małżeństw, ale popierają uznanie związków partnerskich osób tej samej płci (civil unions).

d37sqsq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37sqsq
Więcej tematów