Trwa ładowanie...
d3bspya
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmiana w ceremoniale: papież nie będzie nakładał paliuszy

Papież Franciszek wprowadził istotną zmianę do watykańskiego ceremoniału. Postanowił, że to nie on będzie nakładał arcybiskupom-metropolitom paliusze, czyli symbol więzi ze Stolicą Apostolską. Otrzymają je oni w swych diecezjach z rąk nuncjuszy apostolskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiana w ceremoniale: papież nie będzie nakładał paliuszy
(PAP/EPA, Fot: Osservatore Romano)
d3bspya

Portal Vatican Insider podał, że decyzja papieża została zakomunikowana wszystkim nuncjuszom apostolskim na świecie przez ceremoniarza księdza Guido Mariniego.

To zaś oznacza zmianę w watykańskich obchodach uroczystości świętych Piotra i Pawła, patronów Rzymu, obchodzonej 29 czerwca. Tego dnia kolejni papieże, ostatni raz Franciszek w zeszłym roku, uroczyście nakładali białe wełniane, udekorowane czarnymi krzyżykami paliusze kilkudziesięciu nowo mianowanym metropolitom podczas mszy w bazylice watykańskiej. Ta wełniana szeroka taśma w kształcie podwójnej litery Y, nakładana na ramiona arcybiskupów, symbolizuje więź ze Stolicą Apostolską i następcą Świętego Piotra.

W tym roku, tak jak zawsze, Franciszek odprawi 29 czerwca mszę, na którą mianowani w ciągu 12 ostatnich miesięcy metropolici zostaną zaproszeni do koncelebry. To wtedy przeznaczone dla nich paliusze zostaną poświęcone, a papież na zakończenie mszy wręczy je arcybiskupom w "formie prywatnej".

Oficjalne ceremonie nałożenia paliusza - ogłosił papieski ceremoniarz w cytowanym liście - odbędą się w archidiecezjach metropolitów. Otrzymają je z rąk nuncjuszy apostolskich podczas uroczystości z udziałem wszystkich miejscowych biskupów. Ma to podkreślać synodalność tego wydarzenia i udział lokalnego kościoła w ceremonii - wyjaśniono.

d3bspya

Podziel się opinią

Share

d3bspya

d3bspya
Więcej tematów