Trwa ładowanie...

Zmiana w ceremoniale: papież nie będzie nakładał paliuszy

Papież Franciszek wprowadził istotną zmianę do watykańskiego ceremoniału. Postanowił, że to nie on będzie nakładał arcybiskupom-metropolitom paliusze, czyli symbol więzi ze Stolicą Apostolską. Otrzymają je oni w swych diecezjach z rąk nuncjuszy apostolskich.

Share
Zmiana w ceremoniale: papież nie będzie nakładał paliuszy
Źródło: PAP/EPA, fot: Osservatore Romano
d1r5gjj

Portal Vatican Insider podał, że decyzja papieża została zakomunikowana wszystkim nuncjuszom apostolskim na świecie przez ceremoniarza księdza Guido Mariniego.

To zaś oznacza zmianę w watykańskich obchodach uroczystości świętych Piotra i Pawła, patronów Rzymu, obchodzonej 29 czerwca. Tego dnia kolejni papieże, ostatni raz Franciszek w zeszłym roku, uroczyście nakładali białe wełniane, udekorowane czarnymi krzyżykami paliusze kilkudziesięciu nowo mianowanym metropolitom podczas mszy w bazylice watykańskiej. Ta wełniana szeroka taśma w kształcie podwójnej litery Y, nakładana na ramiona arcybiskupów, symbolizuje więź ze Stolicą Apostolską i następcą Świętego Piotra.

W tym roku, tak jak zawsze, Franciszek odprawi 29 czerwca mszę, na którą mianowani w ciągu 12 ostatnich miesięcy metropolici zostaną zaproszeni do koncelebry. To wtedy przeznaczone dla nich paliusze zostaną poświęcone, a papież na zakończenie mszy wręczy je arcybiskupom w "formie prywatnej".

Oficjalne ceremonie nałożenia paliusza - ogłosił papieski ceremoniarz w cytowanym liście - odbędą się w archidiecezjach metropolitów. Otrzymają je z rąk nuncjuszy apostolskich podczas uroczystości z udziałem wszystkich miejscowych biskupów. Ma to podkreślać synodalność tego wydarzenia i udział lokalnego kościoła w ceremonii - wyjaśniono.

d1r5gjj

Podziel się opinią

Share
d1r5gjj
d1r5gjj
Więcej tematów