Trwa ładowanie...

Zmiana szefa PE? Uderzenie w Schulza i Junckera

• Szef chadeków w PE przeciwko przedłużeniu kadencji Martina Schulza
• Za tą możliwością opowiadał się szef KE Jean-Claude Juncker

Share
Zmiana szefa PE? Uderzenie w Schulza i Junckera
Źródło: AFP
d2c9pyo

Szef chadeków w Parlamencie Europejskim, niemiecki eurodeputowany Manfred Weber, wykluczył na łamach "Bild am Sonntag" możliwość przedłużenia kadencji przewodniczącego Martina Schulza.

- Mamy wiążącą umowę z socjaldemokratami - powiedział Weber. - Bardzo cenię rady Junckera, jednak to Parlament Europejski wybiera swojego przewodniczącego i szefa Komisji Europejskiej, a nie odwrotnie - zaznaczył niemiecki eurodeputowany, który kieruje frakcją Europejskiej Partii Ludowej (EPL) zrzeszającej partie konserwatywne i chadeckie.

Umowa zawarta między EPL a drugim co do wielkości klubem - Postępowym Sojuszem Socjalistów i Demokratów - przewiduje, że w styczniu 2017 roku stanowisko szefa PE przejmie po socjaldemokracie Schulzu chrześcijański demokrata. Oznacza to, że wszystkie kluczowe stanowiska unijne znajdą się w rękach EPL. Przewodniczący Komisji Europejskiej i szef Rady UE też są politykami z tej frakcji.

Junker zaproponował w wywiadzie dla najnowszego wydania "Spiegla", żeby Schulz pozostał na swoim stanowisku. - Unii potrzebna jest stabilność - argumentował.

d2c9pyo

Podziel się opinią

Share
d2c9pyo
d2c9pyo
Więcej tematów