Trwa ładowanie...

Zmiana na stanowisku szefa delegacji Platformy Obywatelskiej w europarlamencie. Decyzja ma związek z debatą o Polsce

• Janusz Lewandowski nowym szefem delegacji PO w europarlamencie • Zastąpił na tym stanowisku Jana Olbrychta
Share
Janusz Lewandowski
Janusz LewandowskiŹródło: Newspix, Fot: KRZYSZTOF BURSKI
d2ekg17

Janusz Lewandowski to były polski komisarz UE. Jak poinformował dotychczasowy przewodniczący delegacji PO w PE Jan Olbrycht. Decyzja ma związek z przebiegiem debaty o Polsce w Strasburgu.

- Przygotowujemy się do następnego etapu. Sytuacja wymaga zmian i zupełnie innego podejścia. To jest reakcja na tę debatę i na to, co się stało po tej debacie" - powiedział Olbrycht.

Platforma Obywatelska została skrytykowana przez część obserwatorów za sposób, w jaki uczestniczyła w zorganizowanej 19 lutego debacie w PE na temat sytuacji w Polsce. Zdaniem krytyków występujący w imieniu PO Olbrycht wypowiadał się zbyt łagodnie.

d2ekg17

- Ta debata i reakcja na tę debatę pokazała, że mamy do czynienia z zupełnie nową sytuacją. Przeciwnik polityczny dyktuje zupełnie nowy typ walki. Nie dyktuje debaty politycznej, sporu politycznego, tylko dyktuje bardzo ostre warunki. W związku z tym trzeba się dostosować do sytuacji - tłumaczy zmianę Olbrycht.

Decyzja została podjęta przez europosłów PO w poniedziałek wieczorem, po złożeniu rezygnacji przez dotychczasowego szefa delegacji. Jak wyjaśnił Olbrycht, chciał w ten sposób umożliwić "przegrupowanie w szeregach". - Ktoś taki jak ja idzie w inne miejsce, ktoś inny, kto ma innego typu temperament polityczny, prezentuje inny typ przywództwa, idzie do przodu - podkreślił.

Po krytycznej ocenie debaty europosłowie PO zapowiedzieli, że będą rozmawiać z zarządem swojej partii na temat zmiany strategii wobec działań PiS na arenie międzynarodowej. Mówił o tym właśnie Lewandowski, który ocenił jednocześnie, że premier Beata Szydło swoim wystąpieniem w Strasburgu zachęciła do kontynuowania "rujnującego wizerunek Polski" spektaklu.

Olbrycht podkreślił, że to do niego należała decyzja, by w czasie debaty nie atakować działań PiS, a "rzetelnie je krytykować". Zdaniem PO obecnie rządzący nie wykorzystali szansy na współpracę na arenie międzynarodowej. - W związku z tym, że druga strona zareagowała bardzo ostro, PO zmienia taktykę, będzie ona bardzo podobna do tej, jaką prowadzimy w kraju - zaznaczył były już szef delegacji Platformy w PE.

d2ekg17

Nie chciał jednak powiedzieć, czy PO opowie się za przyjęciem przez PE rezolucji na temat Polski. W ubiegłym tygodniu decyzję o jej przyjęciu zablokowała Europejska Partia Ludowa, do której należą europosłowie PO i PSL.

Olbrycht powtórzył, że jego ugrupowanie dało ultimatum dwóch tygodni na przyjęcie ślubowania przez prezydenta Andrzeja Duda od trzech wybranych przez poprzedni Sejm sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o trzy osoby, których wyboru nie zakwestionował TK.

Olbrycht został szefem delegacji Platformy do Parlamentu Europejskiego w lipcu 2014 roku.

d2ekg17

Podziel się opinią

Share
d2ekg17
d2ekg17
Więcej tematów