Trwa ładowanie...

Zmiana czasu z zimowego na letni 2020. Sprawdź kiedy

Tradycyjnie w ostatni weekend marca będziemy przestawiać zegarki z czasu zimowego na letni. W 2020 roku wypada to w nocy z 28 na 29 marca. Nie będzie to ostatnia zmiana czasu w historii.

Share
Zmiana czasu z zimowego na letni 2020. Sprawdź kiedy
Źródło: iStock.com
d100c8d

Zmiana czasu na letni

Czas zmieniamy dwa razy w roku. Zgodnie z rozporządzeniem, zmiana czasu na letni odbywa się zawsze w ostatni weekend marca. W tym roku wskazówki z godziny 2 na 3 przesuniemy w nocy z 28 na 29 marca. Przez to weekend będzie godzinę krótszy, ale słońce zachodzić będzie godzinę później.

Z kolei czas na zimowy zmieniamy w ostatni weekend października. Wtedy przesuwamy zegarki z godziny 3 na 2. Zmiany czasu mają spowodować bardziej optymalne wykorzystanie światła dziennego. Jednak wiele osób ma już dość przesuwania wskazówek zegarów.

d100c8d

Po raz pierwszy w Polsce czas na letni zmieniono w 1917 roku. Pionierem w tej inicjatywie były Niemcy, którzy dokonali tego podczas pierwszej wojny światowej. W ich ślady poszli Brytyjczycy, a następnie większość krajów europejskich.

Kiedy ostatnia zmiana czasu?

W 2019 roku Parlament Europejski przegłosował projekt, według którego do ostatniej zmiany czasu miało dojść w 2020 roku. Plan zakładał, że do kwietnia kraje członkowskie podejmą decyzję o tym, jaki czas będzie u nich obowiązywał. Do wejścia w życie rozporządzenia potrzebna była jedynie zgoda Rady Unii Europejskiej.

Jednak przywódcy krajów członkowskich byli innego zdania. Uważają oni, że zmiana czasu nadal powinna obowiązywać, a założenia Parlamentu Europejskiego są zbyt mało szczegółowe. Zrezygnowanie ze zmiany czasu mogłoby wywołać duże zamieszanie. Na tę chwilę nie jest wiadomo czy i w ogóle projekt wejdzie w życie.
W związku z tym do zmiany czasu nadal będzie dochodzić co pół roku. Choć początkowo może to stwarzać problemy, to jednak szybko się przyzwyczajamy do przesunięcia zegarków o 60 minut.

d100c8d

Podziel się opinią

Share
d100c8d
d100c8d
Więcej tematów