Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Zmiana czasu - wyraź swoją opinię

Zmiana czasu ma wielu zwolenników jak i przeciwników. Podnoszone są takie kwestie jak oszczędność energii, ilość światła słonecznego, wpływ na samopoczucie. Komisja Europejska postanowiła zapytać mieszkańców UE, czy chcą zmian w tym zakresie. Weź udział w konsultacjach!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmieniać czy nie zmieniać? Dyskusja nad istnieniem czasu letniego i zimowego trwa
Zmieniać czy nie zmieniać? Dyskusja nad istnieniem czasu letniego i zimowego trwa (123RF)

Zmiana czasu polegająca na wprowadzeniu i odwołaniu czasu letniego obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Chodzi o możliwość skorzystania jak najdłużej ze światła dziennego w danym okresie. Kwestię tę reguluje Dyrektywa 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 stycznia 2001 r. w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. Zgodnie z nią czas letni wprowadza się w ostatnią niedzielę marca, a jego odwołanie następuje w ostatnią niedzielę października. Jesienią czas lokalny przesuwany jest godzinę do tyłu.

Czas letni funkcjonuje w Polsce od 1977 r. Zmiany czasu dokonywane są na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów wydawanego co pięć lat dla kolejnych pięciu lat, po ogłoszeniu przez Komisję Europejską komunikatu w tej sprawie. Chodzi o podanie do publicznej wiadomości konkretnych dat rozpoczynających i kończących czas letni w Polsce.

W ostatnich latach rozmowy o odstąpieniu od dwukrotnych w ciągu roku zmian i pozostaniu wyłącznie przy jednym z czasów, nasilają się. Coraz więcej organizacji i państw prowadzi badania na temat wpływu zmiany czasu na różne dziedziny naszego życia. Pamiętajmy jednak, że punkt widzenia zależy też od położenia geograficznego danego terenu i uwarunkowań historyczno-społeczno-gospodarczych. Są kraje, np. słoneczne południe Europy, gdzie zmiana czasu nie ma tak naprawdę znaczenia, a ilości dziennego światło przez cały rok jest na bardzo podobnym poziomie. Inna sytuacja występuję w państwach nordyckich.

Dlatego Komisja Europejska pyta o zdania obywateli UE. Można je wyrazić na tej stronie.

Zobacz także: Żebrowski w programie "Tłit": mówiłem ministrowi, jak zemścić się na Rosjanach

Zróżnicowane opinie:
• Dłuższy dzień to zwiększenie aktywności ruchowej i rekreacji na świeżym powietrzu (co ma wpływ na nasze zdrowie); dodatkowe dochody w turystyce i rekreacji; korzyści dla innych sektorów związane z możliwym wcześniejszym rozpoczęciem pracy (branża budowlana, gospodarstwa rolne).
• Dłuższy dzień może mieć wpływ na mniejszą ilość wypadków, szczególnie z udziałem pieszych i rowerzystów.
• Zmiana czasu powoduje u niektórych osób dyskomfort, jest uciążliwa. Potrzeba im kilku, a nawet kilkunastu dni, by dostosować swój rytm życia do funkcjonowania w nowych warunkach.
• Brak jednoznacznych wyników jeśli chodzi o oszczędność energii. W okresie letnim więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, ale i częściej korzystamy z klimatyzacji.
Przykłady takie można mnożyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Więcej informacji znajduje się na stronie Komisji Europejskiej.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów