Trwa ładowanie...
zmiana czasu

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend

• Godzinę zmienimy w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października
• O 3 w nocy cofniemy zegarki o godzinę do tyłu
• Razem z Polską czas zmieni jeszcze 75 innych państw

Share
Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend
Źródło: Getty Images
d325kkl

Oficjalnie zegarki zostaną przestawione o godz. 3 w niedzielę, ale większość ludzi zrobi to dopiero gdy obudzi się następnego dnia. I właśnie wtedy warto się upewnić, czy w telefonach i komputerach godzina przestawiła się automatycznie. Tak się powinno stać, ale jeśli kiedyś ręcznie zmienialiśmy godzinę w telefonie, zamiast strefy czasowej, to może się okazać, że cały czas jest ona taka sama.

W Polsce zmiana czasu po raz pierwszy została zarządzona w 1919 roku, ale w dwudziestoleciu międzywojennym nie zawsze przestawiano zegarki. Zmiana została wprowadzona, żeby lepiej wykorzystać światło słoneczne i oszczędzać energię elektryczną. Ale pojawiają się też argumenty, że zmiana czasu nie ma większego sensu, bo obecnie nie wpływa na zużycie prądu i oszczędności są niezauważalne.

Zmiana czasu na świecie

Na świecie jest prawie 200 państw, ale czas w weekend zmienia tylko 76 z nich. W Europie robią to wszyscy z wyjątkiem Rosji, Białorusi i Islandii. Zdecydowana większość krajów, w których zmienia się czas leży w Europie i Ameryce Północnej.

d325kkl

Podziel się opinią

Share
d325kkl
d325kkl
Więcej tematów