Trwa ładowanie...
dyvgibb

Zmiana czasu na letni 2020. Przed nami zmiana czasu z zimowego na letni

Zmiana czasu to moment, z którym wielu Polaków ma sporo problemów. Tradycyjnie w ostatni weekend marca będziemy przestawiać zegarki z czasu zimowego na letni. W 2020 roku wypada to w nocy z 28 na 29 marca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiana czasu 2020. Ostatnia zmiana czasu może się nie odbyć
Zmiana czasu 2020. Ostatnia zmiana czasu może się nie odbyć (iStock.com)
dyvgibb

Zmiana czasu 2020 kiedy?

Czas zmieniamy dwa razy w roku. Zgodnie z rozporządzeniem, zmiana czasu na letni odbywa się zawsze w ostatni weekend marca. W tym roku wskazówki z godziny 2 na 3 przesuniemy w nocy z 28 na 29 marca. Przez to weekend będzie godzinę krótszy, ale słońce zachodzić będzie godzinę później. To pomaga w lepszym wykorzystaniu światła słonecznego w miesiącach letnich.

W ostatni weekend marca przechodzimy na czas letni, czyli w nocy z soboty na niedzielę – o godzinie 2:00 - przesuwamy wskazówkę o godzinę do przodu. W 2020 roku czas na letni zmieniać będziemy w nocy z 28 na 29 marca. Zgodnie z założeniem ma to pomóc w bardziej efektywnym wykorzystaniu świata dziennego.

dyvgibb

Kiedy ostatnia zmiana czasu?

Przeprowadzana dwa razy każdego roku zmiana czasu powoduje komplikacje w wielu dziedzinach życia. Przykładem jest transport kolejowy, czy logistyka. Problemy mają też banki, które w te dni blokują usługi dla klientów. Dlatego Parlament Europejski postanowił dokonać zmian w przepisach i zrezygnować z obowiązku przestawiania zegarków.

Starania eurodeputowanych spełzły na niczym po tym, jak przywódcy krajów Unii Europejskiej nie przystali na ich warunki. Założenia były mało szczegółowe, z czego mogły wyniknąć jeszcze większe problemy. Każdy kraj członkowski miał wolną rękę w wybraniu obowiązującego czasu.

W związku z tym do zmiany czasu nadal będzie dochodzić co pół roku. Choć początkowo może to stwarzać problemy, to jednak szybko się przyzwyczajamy do przesunięcia zegarków o 60 minut.

dyvgibb

Podziel się opinią

Share
dyvgibb
dyvgibb