Trwa ładowanie...

Zmiana czasu na letni 2020. Przed nami zmiana czasu z zimowego na letni

Zmiana czasu to moment, z którym wielu Polaków ma sporo problemów. Tradycyjnie w ostatni weekend marca będziemy przestawiać zegarki z czasu zimowego na letni. W 2020 roku wypada to w nocy z 28 na 29 marca.

Share
Zmiana czasu na letni 2020. Przed nami zmiana czasu z zimowego na letni
Źródło: iStock.com
d68ac8b

Zmiana czasu 2020 kiedy?

Czas zmieniamy dwa razy w roku. Zgodnie z rozporządzeniem, zmiana czasu na letni odbywa się zawsze w ostatni weekend marca. W tym roku wskazówki z godziny 2 na 3 przesuniemy w nocy z 28 na 29 marca. Przez to weekend będzie godzinę krótszy, ale słońce zachodzić będzie godzinę później. To pomaga w lepszym wykorzystaniu światła słonecznego w miesiącach letnich.

W ostatni weekend marca przechodzimy na czas letni, czyli w nocy z soboty na niedzielę – o godzinie 2:00 - przesuwamy wskazówkę o godzinę do przodu. W 2020 roku czas na letni zmieniać będziemy w nocy z 28 na 29 marca. Zgodnie z założeniem ma to pomóc w bardziej efektywnym wykorzystaniu świata dziennego.

d68ac8b

Kiedy ostatnia zmiana czasu?

Przeprowadzana dwa razy każdego roku zmiana czasu powoduje komplikacje w wielu dziedzinach życia. Przykładem jest transport kolejowy, czy logistyka. Problemy mają też banki, które w te dni blokują usługi dla klientów. Dlatego Parlament Europejski postanowił dokonać zmian w przepisach i zrezygnować z obowiązku przestawiania zegarków.

Starania eurodeputowanych spełzły na niczym po tym, jak przywódcy krajów Unii Europejskiej nie przystali na ich warunki. Założenia były mało szczegółowe, z czego mogły wyniknąć jeszcze większe problemy. Każdy kraj członkowski miał wolną rękę w wybraniu obowiązującego czasu.

W związku z tym do zmiany czasu nadal będzie dochodzić co pół roku. Choć początkowo może to stwarzać problemy, to jednak szybko się przyzwyczajamy do przesunięcia zegarków o 60 minut.

d68ac8b

Podziel się opinią

Share
d68ac8b
d68ac8b
Więcej tematów