Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki i zmieniamy czas?
Moment, w którym zmienimy czas z letniego na zimowy zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo będziemy mogli spać dłużej. Większość zegarków przestawi się automatycznie o godzinę wstecz. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki.
30.10.2021 19:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dwa razy w roku w Polce przestawiane są zegarki. Czynność ta związana jest ze zmianą czasu. Wiosną, w ostatni weekend marca nastąpiła zmiana czasu z zimowego na letni. W nocy z soboty na niedzielę 27-28 marca przestawialiśmy zegarki o godzinę do przodu. Tym samym spaliśmy o godzinę krócej.
Zmiana czasu 2021 z letniego na zimowy nastąpi w ostatni weekend października. Zegarki przestawimy w nocy z 30 na 31 października 2021 roku z godziny 3:00 na 2:00. W większości przypadków zegarki przestawią się automatycznie. Dzięki tej zmianie zyskamy dodatkową godzinę snu.
Zmiana czasu 2021. Sposoby przestawiania zegarków
Nie ma jednego sposobu na ustawienie godziny w zegarku. Sposób przestawienia czasu w zegarku zależy przede wszystkim od zastosowanego w nim mechanizmu. Każdy mechanizm ustawia się inaczej - w zegarkach elektronicznych posłużą do tego odpowiednie przyciski, z kolei w zegarkach mechanicznych i kwarcowych - przeznaczone są do tego celu - koronki.
Zmiana czasu 2021. Kiedy koniec przestawiania zegarków?
W Unii Europejskiej od kilku lat trwa dyskusja nad możliwością zniesienia zmiany czasu. W marcu 2019 r. Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany. Europosłowie chcieli, aby zmiana czasu w marcu 2021 r. była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe czas letni.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało, że Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim Unii Europejskiej kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026).
- Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022 - 2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu - wyjaśniła wiceminister Olga Semeniuk.