Trwa ładowanie...

Zmiana czasu 2020. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy?

Moment zmiany czasu z letniego na zimowy zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo będziemy mogli pospać dłużej i przestawimy zegarki - lub przestawią się one automatycznie - o jedną godzinę wstecz. Kiedy? Sprwadź.

Zmiana czasu 2020. Przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowyZmiana czasu 2020. Przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowyŹródło: pixabay.com
d2d7upg
d2d7upg

Dwa razy w roku przestawienie zegarków związane jest ze zmianą czasu. Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpiła w ostatni weekend marca. W nocy z soboty 28 na niedzielę 29 marca przestawialiśmy zegarki, ale w większości przypadków przestawiły się one automatycznie z godziny 2 na 3. Spaliśmy wtedy o godzinę krócej.

Teraz będziemy zmieniać czas z letniego na zimowy i nastąpi to już w ostatni weekend października. Tym razem w nocy z soboty 24 na niedzielę 25 października przestawimy zegarki, albo w większości przypadków przestawią się one automatycznie z godziny 3 na 2. Dzięki tej zmianie zyskamy dodatkową godzinę i będziemy mogli dłużej pospać.

Zmiana czasu 2020. Skutki zmiany czasu

Osoby pracujące na nocnej zmianie w chwili zmiany czasu mogą zostać zmuszone do pozostania godzinę dłużej w pracy. Coraz częściej słyszy się o tym, że zmiana czasu może mieć destrukcyjny wpływ nie tylko na nasz organizm - samopoczucie, problemy ze snem, bóle głowy - ale także na nasze społeczeństwo, którego produktywność obniża się w wyniku powszechnego deficytu snu.

Pierwsi widzowie filmu o Komendzie. "Jako matka nie przeżyłabym tego"

Pomimo dłuższego snu i zmiany czasu z letniego na zimowy dni będą coraz krótsze. Promienie słoneczne będą widoczne o wiele krócej a zmierzch będzie nastawał coraz szybciej

d2d7upg

Zmiana czasu 2020. Czy Unia Europejska zrezygnuje ze zmiany czasu?

We wrześniu 2018 roku Komisja Europejska złożyła wniosek w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu. W uzasadnieniu napisano, że po raz pierwszy zmianę czasu wprowadziły Niemcy i Francja, już w czasie I wojny światowej. Miało to na celu oszczędzanie węgla używanego do oświetlenia.

Zasadność zmiany czasu w dzisiejszych realiach bywa jednak kwestionowana. Z pewnością szkodliwe dla rynku wewnętrznego Unii Europejskiej byłoby nieskoordynowanie zmiany czasu, w poszczególnych krajach. Zaprzestanie stosowania tego mechanizmu powinno objąć wszystkie państwa wspólnoty.

Ponadto według niektórych danych niedostateczna ilość snu wynikająca ze zmiany czasu może zwiększać ryzyko występowania wypadków drogowych. Z kolei z konsultacji społecznych przeprowadzonych przez Komisję Europejską wynika, że aż 84 proc. obywateli UE chciałoby zaniechania sezonowych zmian czasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2d7upg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d7upg
Więcej tematów