WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarła prof. Irena Bajerowa - badaczka dziejów języka

Zmarła wybitna badaczka dziejów języka polskiego, współtwórczyni śląskiej polonistyki, była prorektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Irena Bajerowa - poinformowała uczelnia. Miała 89 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Prof. Irena Bajerowa była wybitnym autorytetem w zakresie badań nad historią języka polskiego, autorką fundamentalnych prac z zakresu historii języka oraz związków języka z życiem narodu i kultury nastawionej na obronę tożsamości.

Jako prorektor do spraw studenckich w pierwszych dniach stanu wojennego została internowana wraz z ówczesnym rektorem, późniejszym marszałkiem Ssnatu prof. Augustem Chełkowskim. Byli to jedyni rektorzy uczelni polskich internowani w czasie stanu wojennego.

Funkcję prorektora ds. nauczania pełniła w Uniwersytecie Śląskim w latach 1981-1982, była też zastępcą dyrektora Instytutu Filologii Polskiej w latach 1969-1972, wieloletnim kierownikiem Zakładu Historii Języka Polskiego. Sama była absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1974 roku uzyskała tytuł naukowy profesora, a w 1989 roku otrzymała stanowisko profesora zwyczajnego.

WP

Prof. Bajerowa była córką innego wybitnego polskiego językoznawcy - Zenona Klemensiewicza. W 1938 r. rozpoczęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, przerwała je wojna. Związała się z ruchem konspiracyjnym - Związkiem Walki Zbrojnej i Armią Krajową na terenie Krakowa i Warszawy. Pełniła funkcję łączniczki i sekretarki szefa sztabu Okręgu Krakowskiego AK, wyrabiała też fałszywe dokumenty.

Podczas wojny poznała Karola Wojtyłę i przyszłego męża Kazimierza Bajera. Ukończyła studia na tajnych kompletach. Po wojnie doktoryzowała się na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale później, ze względu na niechęć ówczesnych władz uniwersyteckich z powodu jej AK-owskiej przeszłości i uwięzienia męża skazanego za działalność konspiracyjną, przyjęła w 1955 r. propozycję pracy od władz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach. Właśnie tam, a następnie na powstałym w 1968 r. Uniwersytecie Śląskim tworzyła podstawy śląskiej humanistyki.

Na początku lat 90. prof. Bajerowa przeszła na emeryturę, poświęcając się nadal pracy badawczej. Jedna z jej najważniejszych prac to monumentalna, trzytomowa monografia "Polski język ogólny XIX wieku: stan i ewolucja".

Była członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in. Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, Polskiej Akademii Nauk, Rady Języka Polskiego przy prezydium PAN, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Otrzymała wiele odznaczeń wojskowych i cywilnych oraz nagród i wyróżnień, m.in. prestiżową nagrodę "Lux ex Silesia", ustanowioną przez metropolitę katowickiego, w 2008 r. została doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

WP

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele św. Anny w Krakowie w czwartek 8 lipca o godzinie 11, a ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Rakowickim o godzinie 13.30.

Polub WP Wiadomości
WP
WP