Trwa ładowanie...
d42fvij

Zmarła Margot Honecker - wdowa po b. przywódcy NRD

• Wdowa po byłym przywódcy NRD Erichu Honeckerze, Margot Honecker, nie żyje
• Była minister oświaty zmarła w piątek w wieku 89 lat w stolicy Chile, Santiago - podały niemieckie media
• Działaczka komunistycznej SED broniła do końca wschodnioniemieckiego ustroju
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Margot Honecker
Margot Honecker (PAP/EPA)
d42fvij

Honecker kierowała ministerstwem oświaty od roku 1963 do upadku NRD w 1989 roku. Należała do "betonu" w kierownictwie partii rządzącej SED. Odpowiedzialna była za polityczną indoktrynację uczniów. W 1978 roku przeforsowała wbrew stanowisku Kościołów katolickiego i ewangelickiego wprowadzenie do programów szkolnych przysposobienia obronnego. Do końca broniła obowiązującej pedagogów dyrektywy nakazującej w razie konieczności obronę socjalizmu z bronią w ręku.

Po upadku NRD i zjednoczeniu Niemiec na początku lat 90. Margot Honecker wyemigrowała do Chile, gdzie mieszka do dziś jej córka. Erich Honecker dołączył do nich po zwolnieniu z więzienia w 1993 roku. Były szef partii i rządu zmarł w Santiago rok później.

W wypowiedziach dla niemieckich mediów Margot Honecker uporczywie twierdziła, że panujący w NRD socjalistyczny ustrój był lepszy niż zachodnia demokracja. Odrzucała oskarżenia o nadużywanie władzy w czasach, gdy była ministrem.

Ojciec Margot Feist, bo tak brzmiało panieńskie nazwisko działaczki, był więźniem hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Po zakończeniu wojny rozpoczęła pracę w komunistycznej organizacji młodzieżowej FDJ. Była najmłodszą posłanką (22 lata) do parlamentu NRD - Izby Ludowej. W 1953 roku poślubiła Ericha Honeckera.

d42fvij

Podziel się opinią

Share
d42fvij
d42fvij
Więcej tematów