ŚwiatZmarła Louise Bourgeois, wybitna francuska rzeźbiarka

Zmarła Louise Bourgeois, wybitna francuska rzeźbiarka

Urodzona we Francji amerykańska rzeźbiarka Louise Bourgeois zmarła w poniedziałek w wieku 98 lat - poinformował dyrektor jej studia. Bourgeois była jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej sztuki.

Zmarła Louise Bourgeois, wybitna francuska rzeźbiarka
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Jako przyczynę zgonu podano atak serca, którego Bourgeois doznała w sobotę w nocy.

Artystka pracowała niemal do ostatnich dni swego życia. Ostatnie dzieła ukończyła w ub. tygodniu.

Louise Bourgeois urodziła się w 1911 roku w Paryżu, skąd rodzice przenieśli się na stołeczne przedmieścia, gdzie zajmowali się konserwacją i rekonstrukcją gobelinów ze słynnej manufaktury w Paryżu. Louise wspominała, że to właśnie ta praca miała największy wpływ na jej twórczość.

Bourgeois jeszcze we Francji zajmowała się rysunkiem i malarstwem pozostając pod wpływem kubizmu.Była m. in asystentką Fernada Legera. Dopiero później zajęła się także rzeźbą, w której - jak pisano - "wyrażała najgłębsze uczucia kobiet dotyczące urodzin, seksualności i śmierci".

W roku 1938 przeniosła się do Nowego Jorku ze swoim amerykańskim mężem Robertem Goldwaterem, gdzie powstały jej najbardziej znane dzieła, takie jak gigantyczny pająk z brązu zatytułowany "Matka". Rzeźba eksponowana jest obecnie w paryskim Luwrze.

Artyska zdobyła sławę późno - dopiero kiedy ukończyła 70 lat. Nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej zorganizowało wówczas ekspozycję prezentującą cały jej dorobek. W jej twórczości odzwierciedlają się zarówno tendencje znane z europejskiego surrealizmu jak i własne poszukiwania. W rzeźbach z metalu starała się oddać swoje widzenie świata, które obracało się wokół takich spraw, jak tożsamość płci, rodzina i samotność.

Francja bardzo późno uznała w niej artystkę. Jej pierwsza wystawa na rodzinnej ziemi miała miejsce w 1995 roku, gdy Louise Bourgeois miała 84 lata.

"To nie jest łatwa wystawa" - pisała krytyk "New York Timesa" Grece Glueck. "Jednak wynagradza widza spotkaniem z artystką, która zagłębia się w swoją psyche, wiele ryzykując".

W 1993 r. artystka reprezentowała Stany Zjednoczone na weneckim Biennale Sztuki.

Prace Bourgeois wywarły wielki wpływ na młodych artystów, zwłaszcza amerykańskich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)