Trwa ładowanie...
ycipk-hivdtp
Zmarła dr Wanda Błeńska. Miała 103 lata

Zmarła dr Wanda Błeńska. Miała 103 lata

W Poznaniu zmarła doktor Wanda Błeńska, lekarka i świecka misjonarka, która przez ponad czterdzieści lat opiekowała się chorymi w Afryce. Miała 103 lata.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-hivdtp

Dyplom medyczny zdobyła jeszcze przed II Wojną Światową, w 1935 roku na Uniwersytecie Poznańskim. Już na studiach chciała wyjechać na misje, ale konflikt jej to uniemożliwił. W czasie wojny była żołnierzem Armii Krajowej.

- W końcu, w 1950 roku trafiła na misje Sióstr Białych w Bulubie na terenie Ugandy - mówi ksiądz Tomasz Atłas Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce i uczeń pani profesor. Zorganizowała cały system medyczny w tamtym regionie. Swoją energię poświęcała w stu procentach chorym.

ycipk-hivdtp

- Ona nie była tylko lekarzem, była misjonarzem, pochylała się nad każdym ludzkim cierpieniem, samotnością - dodaje ksiądz Atłas.

Jan Paweł II powiedział o Wandzie Błeńskiej, że to „ambasadorka świeckich misjonarzy”.

Lekarka nie lubiła udzielać wywiadów, nie chciała, aby robić jej zdjęcia.

"Matka trędowatych"

ycipk-hivdtp

Nazwana "matką trędowatych", honorowa obywatelka Ugandy, dr Błeńska przez 42 lata pracowała w Bulubie nad Jeziorem Wiktoria. Jej imieniem nazwano założony tam ośrodek dla trędowatych, stanowiący nowoczesne centrum ze szpitalem i oddziałem dziecięcym, zapleczem diagnostycznym, domami dla trędowatych i kościołem. Doktor Błeńska zainicjowała i zorganizowała, oprócz szkoleń dla lekarzy, także kursy przygotowujące do opieki nad trędowatymi.

Za swoją działalność otrzymała wiele odznaczeń, między innymi - papieski Krzyż Pro Ecclesiae et Pontificae, a także Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Papież Jan Paweł II przyznał doktor Błeńskiej jedno z najwyższych odznaczeń Kościoła katolickiego - Order Świętego Sylwestra.

Wanda Błeńska w 1994 roku na stałe powróciła do Polski i zamieszkała w Poznaniu. Uczestniczyła w sympozjach i kongresach misyjnych, była członkiem Rady Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Doktor Błeńska spotykała się z młodzieżą i dziećmi. W 2000 roku została odznaczona Orderem Uśmiechu.

Błeńska: "lekarz nie tylko leczy ciało, ale też duszę"

ycipk-hivdtp

W jednym z wywiadów udzielonych przy okazji setnych urodzin, doktor Błeńska powiedziała, że "lekarz nie tylko leczy ciało, ale też duszę". - To należy do naszego zawodu. Trzeba się wczuć w pacjenta, dać mu serce i pomoc, a to przynosi ulgę chorym i cieszy lekarza - podkreśliła.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 roku w Poznaniu. W latach 1928-1934 studiowała medycynę na Uniwersytecie Poznańskim. Od 1934 do wybuchu wojny pracowała w szpitalach w Toruniu i Gdyni. Działała w Związku Akademickich Kół Misyjnych i w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary w Poznaniu. Była także redaktorem "Annales Missiologicae". Od 1942 roku była żołnierzem Armii Krajowej.

Po drugiej wojnie światowej wyjechała do Niemiec, a potem do Anglii. W 1950 ukończyła kursy medycyny tropikalnej w Hamburgu i Liverpoolu. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Ugandzie. Rok później przybyła do Buluby. Tam zainicjowała Leprosy Assistents Training Course, kształcąc ochotników do pracy wśród chorych na trąd. Uczyła też w kilku szkołach pielęgniarskich. Prowadziła wykłady dla personelu medycznego i pielęgniarskiego w wielu ośrodkach w Afryce.

W Bulubie nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie pracowała w latach 1951-1994, a w latach 1951-1983 była lekarzem naczelnym.

ycipk-hivdtp

Doktor Błeńska była honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-hivdtp

ycipk-hivdtp
ycipk-hivdtp