WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarła aktorka Elżbieta Piwek

Po ciężkiej chorobie, zmarła aktorka Elżbieta Piwek. Przez 30 lat była związana z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a od 2008 r. - z warszawskim Teatrem Studio. Miała 59 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elżbieta Piwek
Elżbieta Piwek (PAP, Fot: Andrzej Zbraniecki)
WP

Elżbieta Piwek zmarła w środę rano. Aktorka urodziła się w 1954 r. w Niemodlinie (opolskie). Była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W opolskim teatrze zadebiutowała w 1978 w spektaklu "Odejście Głodomora" w reż. Bohdana Cybulskiego.

"Recenzenci pisali o jej wielkim talencie, niewiarygodnej inteligencji, o pasji, o prawdzie postaci. Widzowie, nie tylko opolscy, pamiętają jej wielkie kreacje aktorskie" - napisali w specjalnym oświadczeniu wydanym w środę członkowie zespołu i dyrekcja Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, w którym pracowała do 2008 r. Piwek poświęcała się nie tylko pracy aktorskiej; kształciła też i przygotowywała do egzaminów wstępnych kandydatów do szkół teatralnych zarażając teatrem młodzież.

Zagrała m.in. w przedstawieniach Marka Fiedora, Mai Kleczewskiej, Agnieszki Glińskiej, Pawła Passiniego czy Krzysztofa Garbaczewskiego. Wystąpiła np. w spektaklach "Piaf" i "Zbrodnie serca". Za te kreacje została wyróżniona Złotą Maską, nagrodą przyznawaną co roku wspólnie przez woj. opolskie i śląskie za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej.

WP

Ostatnio grała m.in. w "Sądzie ostatecznym" w reż. Agnieszki Glińskiej i "Czarnobylskiej modlitwie" w reż. Joanny Szczepkowskiej. "Patrząc na to jak pracuje, jak myśli o zawodzie a zwłaszcza jak łączy pasję z ludzką skromnością i pogodą ducha, miałam wrażenie, że obcuję z kimś kto wielki talent umiał połączyć z miłością do zwykłego życia" - napisała Szczepkowska dla portalu e-teatr.pl.

Aktor z Opola Andrzej Czernik, który z Elżbietą Piwek pracował przeszło dwadzieścia lat, w rozmowie z PAP powiedział, że ludziom związanym z teatrem, nie tylko opolskim, trudno uwierzyć w jej śmierć. "Tak dużo przeżyliśmy razem na scenie. (...) Dziś na wieść o jej odejściu wszystkie te obrazy wracają" - podał.

Dodał, że mimo jej odejścia z opolskiego teatru utrzymywali ze sobą stały kontakt. Mieli też wspólne zawodowe plany, m.in. dotyczące wznowienia sztuki granej wspólnie - "Szaleństwo we dwoje" - opolskiego teatru EkoStudio.

- Była zawsze uśmiechnięta, miała wielką radość życia. Tak wielką, że bardzo chciało się przebywać w jej towarzystwie, grać - dodał Czernik. Koledzy z opolskiego teatru w notatce o zmarłej aktorce napisali: "Każdą z odtwarzanych ról traktowała jak największe wyzwanie, nasycając ją swoją wielką osobowością i nieprawdopodobną pasją do życia. Z najtrudniejszym wyzwaniem w życiu walczyła od kilku lat. Mówiła, że największą siłę daje teatr".

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP