Trwa ładowanie...

Zmarł zasłużony minister obrony USA

• W wieku 94 lat zmarł w środę polityk Partii Republikańskiej, minister obrony USA w czasach prezydentury Richarda Nixona, Malvin Laird - podała agencja Associated Press

• Był głównym architektem polityki, która pozwoliła na wycofanie się armii z USA z Wietnamu

Share
Zmarł zasłużony minister obrony USA
Źródło: Wikipedia
d1v4d7h

Urodzony w 1922 r. Melvin Robert "Bom" Laird, w latach 1953-1969 reprezentował w Kongresie USA stan Wisconsin. Do środy był najstarszym żyjącym deputowanym do Kongresu z wcześniejszych kadencji.

Uważany za głównego architekta stopniowego wycofywania się Stanów Zjednoczonych z udziału w wojnie w Wietnamie, Laird, minister obrony w latach 1969-1973, zasłynął jako autor pojęcia "wietnamizacji", która miała polegać na zwiększaniu zaangażowania wojskowego Wietnamu Południowego (Republiki Wietnamu) w jego wojnie z komunistyczną Demokratyczną Republiką Wietnamu.

Laird nie zaliczał się do najbardziej zaufanych współpracowników prezydenta Nixona, niemniej uważany był za polityka wpływowego. Afera Watergate nie nadszarpnęła reputacji polityka, który w Stanach Zjednoczonych był bardzo szanowany, również ze względu na jego zaangażowanie w rozwój naukowych badań medycznych.

d1v4d7h

Oprac. M. Kurek

Zobacz także: Historia najkrwawszej bitwy amerykańskich marines w Wietnamie [Nowoczesna wojna]

d1v4d7h

Podziel się opinią

Share
d1v4d7h
d1v4d7h
Więcej tematów