Trwa ładowanie...
d1ai9xg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł wybitny niemiecki dyrygent Kurt Masur

• Zmarł wybitny niemiecki dyrygent Kurt Masur
• Miał 88 lat
• Kierował m.in. Filharmonią Nowojorską
• Znany był głównie z wykonań muzyki klasycznej i romantycznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kurt Masur
Kurt Masur (AFP, Fot: STEFAN SAUER / DPA)
d1ai9xg

O śmierci Masura poinformował dyrektor wykonawczy nowojorskiej orkiestry filharmonicznej Matthew VanBesien.

Masur urodził się w 1927 roku w Brzegu na Dolnym Śląsku. W latach 1942-44 podjął studia muzyczne we Wrocławiu, ucząc się gry na fortepianie i wiolonczeli. Naukę kontynuował po wojnie w Lipsku, gdzie kształcił się w zakresie dyrygentury, kompozycji i gry fortepianowej.

W ciągu swej długiej kariery dyrygował wieloma najlepszymi orkiestrami świata, w tym przede wszystkim w latach 1991-2002 był dyrektorem muzycznym filharmoników nowojorskich (gdzie zachował po odejściu tytuł dyrektora emerytowanego). Kierował także orkiestrami w Dreźnie, Lipsku, Londynie i Paryżu.

d1ai9xg

Masur pasjonował się głównie twórczością kompozytorów niemieckich: Jana Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, Johannesa Brahmsa i Ludwiga van Beethovena.

Masur odegrał znaczącą rolę w wydarzeniach związanych z upadkiem komunizmu w 1989 roku. Związany z opozycją w byłej NRD, był inicjatorem i sygnatariuszem proklamacji wzywającej do nieużywania siły w rozwiązywaniu konfliktów społecznych.

Od 1993 roku regularnie odwiedzał Polskę i rodzinne miasto Brzeg, którego był honorowym obywatelem. Od 1999 roku był doktorem h.c. Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, a w 2007 roku przyjął również honorowe obywatelstwo Wrocławia.

W kwietniu 2012 roku spadł z podium i złamał sobie łopatkę, dyrygując Narodową Orkiestrą Francuską w Theatre des Champs Elysees w Paryżu. W tym samym roku ogłosił publicznie, że cierpi na chorobę Parkinsona.

d1ai9xg

Podziel się opinią

Share

d1ai9xg

d1ai9xg
Więcej tematów