Trwa ładowanie...
d1x5awc

Zmarł wybitny niemiecki dyrygent Kurt Masur

• Zmarł wybitny niemiecki dyrygent Kurt Masur
• Miał 88 lat
• Kierował m.in. Filharmonią Nowojorską
• Znany był głównie z wykonań muzyki klasycznej i romantycznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kurt Masur
Kurt Masur (AFP, Fot: STEFAN SAUER / DPA)
d1x5awc

O śmierci Masura poinformował dyrektor wykonawczy nowojorskiej orkiestry filharmonicznej Matthew VanBesien.

Masur urodził się w 1927 roku w Brzegu na Dolnym Śląsku. W latach 1942-44 podjął studia muzyczne we Wrocławiu, ucząc się gry na fortepianie i wiolonczeli. Naukę kontynuował po wojnie w Lipsku, gdzie kształcił się w zakresie dyrygentury, kompozycji i gry fortepianowej.

W ciągu swej długiej kariery dyrygował wieloma najlepszymi orkiestrami świata, w tym przede wszystkim w latach 1991-2002 był dyrektorem muzycznym filharmoników nowojorskich (gdzie zachował po odejściu tytuł dyrektora emerytowanego). Kierował także orkiestrami w Dreźnie, Lipsku, Londynie i Paryżu.

d1x5awc

Masur pasjonował się głównie twórczością kompozytorów niemieckich: Jana Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, Johannesa Brahmsa i Ludwiga van Beethovena.

Masur odegrał znaczącą rolę w wydarzeniach związanych z upadkiem komunizmu w 1989 roku. Związany z opozycją w byłej NRD, był inicjatorem i sygnatariuszem proklamacji wzywającej do nieużywania siły w rozwiązywaniu konfliktów społecznych.

Od 1993 roku regularnie odwiedzał Polskę i rodzinne miasto Brzeg, którego był honorowym obywatelem. Od 1999 roku był doktorem h.c. Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, a w 2007 roku przyjął również honorowe obywatelstwo Wrocławia.

W kwietniu 2012 roku spadł z podium i złamał sobie łopatkę, dyrygując Narodową Orkiestrą Francuską w Theatre des Champs Elysees w Paryżu. W tym samym roku ogłosił publicznie, że cierpi na chorobę Parkinsona.

d1x5awc

Podziel się opinią

Share
d1x5awc
d1x5awc
Więcej tematów