WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
fotografia

Zmarł Wiktor Pental, fotograf Nowej Huty

Fotografik Wiktor Pental, twórca legendarnych zdjęć pierwszych lat krakowskiej Nowej Huty, zmarł w Krakowie w wieku 93 lat - poinformował Łukasz Trzciński, wiceprezes Fundacji Imago Mundi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiktor Pental
Wiktor Pental (PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
WP

Tak wyglądało życie mieszkańców Nowej Huty: zobacz niezwykłe zdjęcia Wiktora Pentala

Wiktor Pental (ur. 18 stycznia 1920 roku we wsi Woroniszki na Ziemi Nowogródzkiej) fotografowaniem zainteresował się już podczas nauki w gimnazjum, kiedy korzystał z aparatów swoich kolegów szkolnych. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Aparat fotograficzny towarzyszył mu podczas walk na froncie oraz w działalności podziemnej.

W 1950 r. został skazany na rok więzienia jako wróg Polski Ludowej. W krakowskim więzieniu odsiedział siedem miesięcy.

WP

Pental po zwolnieniu z więzienia, jako budowniczy Nowej Huty, posiadał rzadki przywilej robienia zdjęć na ulicach dzisiejszej dzielnicy Krakowa, będącej w latach 50. XX wieku nieustannym placem budowy.

Wspólnie z Henrykiem Makarewiczem był autorem unikalnego zapisu fotograficznego dokumentującego powstające od podstaw miasto i jego kształtującą się społeczność.

Zdaniem znawców fotografii zdjęcia Wiktora Pentala można porównać z dorobkiem największych klasyków światowej fotografii reportażowej.

Jego fotografie naznaczone są niezwykłym poczuciem humoru i dystansem do systemu. Przez to jednak spora część jego prac zyskała możliwość szerokiej prezentacji dopiero pod koniec życia, szybko zyskując międzynarodowe uznanie.

WP

Prace Wiktora Pentala po raz pierwszy szeroko eksponowane były w 2007 r. przez krakowską Fundację Imago Mundi, w ramach akcji wystawienniczej "802 procent normy" w przestrzeni miejskiej Warszawy, kiedy to wykonane przez Pentala portrety nowohuckich przodowników pracy zawisły w formie gigantycznych powiększeń na budynku Pałacu Kultury i Nauki.

Prezentowane następnie m.in. na festiwalu Noorderlicht w Holandii (2008), FotoFest w Wielkiej Brytanii (2011), Fotofestiwalu w Łodzi (2012) oraz w ramach PARIS PHOTO w 2012r., publikowane przez międzynarodowe media, stały się też punktem odniesienia dla wielu prac naukowych.

Prace Wiktora Pentala znajdują się w prestiżowych kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych na całym świecie.

Polub WP Wiadomości
WP
WP