Trwa ładowanie...
d1176ie
d1176ie

Zmarł Ukrainiec poszukiwany za zbrodnie wojenne

W Kanadzie zmarł w wieku 93 lat Władimir Katriuk, który podejrzewany był o dokonanie zbrodni wojennych w okresie II wojny światowej na Ukrainie i Białorusi. O śmierci Katruka poinformował dziennik "The Globe and Mail", powołując się na jego adwokata.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1176ie

Katriuk zajmował na liście Centrum Simona Wiesenthala wysokie drugie miejsce jako jeden z najbardziej poszukiwanych nazistowskich zbrodniarzy wojennych.

Miał on dopuścić się zbrodni przeciw ludności cywilnej na Ukrainie i Białorusi w okresie służby w ukraińskim batalionie Waffen SS w latach 1942-1944.

Rosja oskarżyła Katriuka o zbrodnię ludobójstwa zarzucając mu udział w wymordowaniu w 1943 r. mieszkańców wioski Chatyń, na obecnej Białorusi. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wystąpił do Kanady z wnioskiem o ekstradycję Katriuka aby mógł w Moskwie stanąć przed sądem. Jednak konserwatywny rząd premiera Stephena Harpera odrzucił ten wniosek.

d1176ie

Katriuk zaprzeczał wysuwanym przeciwko niemu oskarżeniom, twierdząc, że został zmuszony do służby w Waffen SS, z którego zdezerterował po przerzuceniu jego batalionu do Francji w 1944 r.

Według ujawnionych dokumentów Katriuk przez kilka lat mieszkał w Paryżu, skąd w 1951 r. wyemigrował do Kanady, gdzie uzyskał obywatelstwo tego kraju. Osiadł w miejscowości Ormstown, w prowincji Ontario w pobliżu granicy z USA, gdzie zajmował się pszczelarstwem.

W 1999 r. sąd federalny w Ottawie stwierdził, że Katriuk uzyskał kanadyjskie obywatelstwo na podstawie sfałszowanych dokumentów i zataił swoją współpracę z nazistami. Sąd nie znalazł jednak dowodów, że osobiście dopuścił się on zbrodni wojennych. W 2007 r. rząd Harpera postanowił nie pozbawiać go obywatelstwa.

d1176ie

Podziel się opinią

Share
d1176ie
d1176ie
Więcej tematów