Trwa ładowanie...
21-10-2014 00:55

Zmarł Kalman Sultanik, lider licznych organizacji syjonistycznych

W Nowym Jorku zmarł w wieku 97 lat Kalman Sultanik, urodzony w Polsce działacz i lider licznych organizacji syjonistycznych, w tym Światowej Organizacji Syjonistycznej oraz Światowego Kongresu Żydów. Był też członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Zmarł Kalman Sultanik, lider licznych organizacji syjonistycznychŹródło: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
d36t4ve
d36t4ve

O śmierci "legendarnego działacza syjonizmu" poinformował Światowy Kongres Żydów (WJC), którego Sultanik był wiceprzewodniczącym od 1977 roku.

- Był niezwykle aktywnym i szanowanym liderem w wielu żydowskich organizacjach. Wszyscy go podziwialiśmy. Osobiste doświadczenie, to, że przeżył Holokaust, dało mu wielką pasję dla syjonizmu i pomocy innym - powiedziała dyrektorka WJC na Amerykę Północną Betty Ehrenberg.

Przypomniała, że Sultanik tuż po wojnie, po wyzwoleniu z obozu śmierci w Teresinie, zainicjował program dla innych ocalonych Żydów, którzy często nie mieli dokąd się udać. Pomógł wielu Żydom dostać się do Izraela.

- O Holokauście i swych doświadczeniach często rozmawiał z młodymi ludźmi, bo wierzył, że to pomoże walczyć z dyskryminacją, rasizmem i antysemityzmem - dodała Ehrenberg.

d36t4ve

Kalman Sultanik urodził się w 1917 r. w Miechowie. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie w Tel Awiwie, na Uniwersytecie Columbia, a także na uniwersytecie LaSalle w Chicago.

Jak informuje na swej stronie internetowej Muzeum Auschwitz-Birkenau, Sultanik już przed II wojną światową był aktywnym członkiem komuny żydowskiej, a w czasie wojny uczestniczył w ruchu oporu przeciw hitlerowskim najeźdźcom. Został zesłany do obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Następnie przeniesiono go do obozu w Dreźnie, a potem posłano marszem śmierci do Terezina, z którego został wyzwolony w 1945 r.

Tuż po wojnie zorganizował ruch Niemieckich Syjonistów w Niemczech. Jako przedstawiciel reprezentujący więźniów obozów śmierci w tym kraju został wybrany na delegata na 22. Światowy Kongres Syjonistyczny zorganizowany w Bazylei w 1946 roku.

Był aktywnym członkiem i liderem wielu organizacji syjonistycznych, w tym m.in. sekretarzem generalnym i dyrektorem Światowej Konfederacji Zjednoczonych Syjonistów oraz współprezydentem w Radzie Generalnej, organie zarządzającym Światową Organizacją Syjonistyczną, w której przez kilkadziesiąt lat przewodniczył amerykańskiej sekcji. Był też wiceprzewodniczącym syjonistycznej organizacji amerykańskiej United Israel Appeal, wiceprezydentem WJC i prezydentem Federacji Żydów Polskich w USA.

d36t4ve

W 1988 roku został mianowany przez polski rząd członkiem Międzynarodowej Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w której pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. Jako przewodniczący Komitetu ds. Budżetu i Finansów Muzeum w Oświęcimiu zebrał od rządów europejskich około 30 milionów dolarów na utrzymanie byłego obozu. W 1995 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek rano czasu lokalnego w synagodze Park East w Nowym Jorku.

d36t4ve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36t4ve
Więcej tematów