WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł Grigorij Pomieranc, filozof, pisarz i dysydent

Grigorij Pomieranc, znany rosyjski filozof, kulturoznawca, pisarz i dysydent, zmarł w Moskwie w wieku 94 lat - poinformowano na blogu, który prowadził razem z żoną Zinaidą Mirkiną, poetką, eseistką i tłumaczką.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Pomierancowi rozgłos przyniosły prace filozoficzne rozpowszechniane w ZSRR w latach 60. i 70. w drugim obiegu. Wywarły one duży wpływ na poglądy liberalnej inteligencji. Był też znany z wieloletniej zaocznej polemiki z pisarzem Aleksandrem Sołżenicynem, w której bronił wartości liberalizmu i autonomii duchowej jednostki.

Urodził się 13 marca 1918 r. w Wilnie. Od 1925 r. jego rodzina mieszkała w Moskwie. W 1940 r. ukończył moskiewski Instytut Filozofii, Literatury i Sztuki (IFLI). Zajmował się twórczością Fiodora Dostojewskiego.

W 1941 roku jako ochotnik poszedł na front; został ranny. Po demobilizacji w 1945 r. wrócił do Moskwy. Pracował w Sojuzpieczati - państwowej agencji kolportażu prasy i wydawnictw.

WP

W 1949 r. został aresztowany i skazany na pięć lat łagru za działalność antyradziecką. Na wolność wyszedł w 1953 r., na mocy amnestii po śmierci Józefa Stalina. W 1956 r. został zrehabilitowany. Podjął pracę w Rosyjskiej Akademii Nauk.

Był uczestnikiem ruchu dysydenckiego. Jako publicysta został zauważony po wygłoszeniu w 1965 r. w Instytucie Filozofii antystalinowskiego referatu "Oblicze moralne postaci historycznej".

Był sygnatariuszem petycji w obronie uczestników demonstracji na Placu Czerwonym w Moskwie 25 sierpnia 1968 r. przeciwko interwencji zbrojnej ZSRR w Czechosłowacji. W odwecie pozbawiono go możliwości obrony pracy doktorskiej. W 1976 r. zakazano publikowania jego prac w ZSRR.

Razem z żoną prowadził w Moskwie warsztaty religijno-filozoficzne.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP