WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł Edgar Bronfman, były prezes Światowego Kongresu Żydów

Były długoletni prezes Światowego Kongresu Żydów (WJC), miliarder i biznesmen Edgar Bronfman zmarł w sobotę w Nowym Jorku w wieku 84 lat - poinformowano w niedzielę. Bronfman kierował Kongresem w latach 1979-2007.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Zmarł Edgar Bronfman, były prezes Światowego Kongresu Żydów
(PAP/EPA)
WP

Obecny szef WJC Ronald Lauder oświadczył w niedzielnym komunikacie, że jego poprzednik uczynił z Kongresu przodującą międzynarodową organizację żydowską, jaką jest do dziś, i zdołał poszerzyć ją o społeczności z Europy Wschodniej i innych krajów.

Edgar Miles Bronfman przyszedł na świat w rodzinie żydowskich imigrantów z Europy Wschodniej w Montrealu w 1929 roku. Amerykańskie obywatelstwo uzyskał w 1959 roku. Po śmierci ojca w 1971 roku stanął na czele koncernu branży alkoholowej, Seagram's, przejętego przez rodzinę Bronfmanów pod koniec lat 20. XX wieku. Za jego kierownictwa firma znacznie rozszerzyła obszary działalności.

Na stanowisku prezesa Światowego Kongresu Żydów zastąpił Philipa Klutznicka, który ustąpił w 1979 roku w związku z nominacją na ministra handlu USA.

WP

Pod jego kierownictwem WJC m.in. wywalczył w sądach wysokie odszkodowania dla rodzin ofiar Holokaustu, których majątki, zrabowane przez hitlerowskie Niemcy, były blokowane w bankach szwajcarskich. Za jego prezesury Kongres USA nasilił naciski na Związek Radziecki w kwestii poluzowania restrykcji emigracyjnych dla tamtejszych Żydów. Bronfman wspierał także kampanię na rzecz ujawnienia nazistowskiej przeszłości byłego sekretarza ogólnego ONZ i prezydenta Austrii Kurta Waldheima.

W 1982 roku, jako pierwszy przedstawiciel organizacji żydowskiej, przemawiał na forum ONZ. W czasie specjalnej sesji poświęconej rozbrojeniu Bronfman oświadczył, że "światowy pokój nie może tolerować żadnego zaprzeczenia prawomocności Izraela ani innego państwa narodowego".

W 1999 roku prezydent Bill Clinton uhonorował go najwyższym cywilnym odznaczeniem Stanów Zjednoczonych - Medalem Wolności, w uznaniu jego zasług "dla zapewnienia podstawnych praw Żydom na całym świecie".

Polub WP Wiadomości
WP
WP