Zmarł człowiek, który sprzeciwił się stanowi wojennemu
Po długiej chorobie w niedzielę wieczorem zmarł w Warszawie działacz polityczny i publicysta Ryszard Reiff - poinformował redaktor jego ostatnich książek Karol Pastuszewski. Reiff, jako jedyny z 14 członków Rady Państwa, sprzeciwił się 13 grudnia 1981 roku zatwierdzeniu uchwały o wprowadzeniu stanu wojennego i dekretu o stanie wojennym, za co został odwołany ze stanowiska.
Jeszcze przed stanem wojennym postulował, by na groźby ZSRR generał Wojciech Jaruzelski odpowiedział postulatem liberalizacji stosunków między Polską a ZSRR. Uważał, że generał Jaruzelski i partia powinni uzyskać od ZSRR nowe ustępstwa - wspomina Pastuszewski. Dodał, że Reiff opowiadał się wówczas za "wielką koalicją" PZPR-Solidarność-Kościół.
Podczas II wojny światowej Ryszard Reiff działał w ruchu oporu. Po wojnie był więziony na terenie ZSRR w obozie dla byłych AK-owców, z którego udało mu się zbiec.
Od 1946 pracował jako dziennikarz w tygodniku "Dziś i Jutro", a w latach 1950-1953 był redaktorem naczelnym "Słowa Powszechnego". Kierował pracą organizacyjną Stowarzyszenia PAX jako jego wiceprzewodniczący (1976-1979), a następnie przewodniczący (1979-1982).
W latach 1981-1982 był członkiem Rady Państwa.
W latach 1989-1991 - senator z ramienia Komitetu Obywatelskiego, przewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. Był czterokrotnie przewodniczącym Związku Sybiraków.
Jego ostatnie książki to "Archiwum stowarzyszenia PAX" (eseje polityczne)
oraz "Archiwum osobiste" (album). Miał 84 lata.