WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zmarł były premier Rosji Jewgienij Primakow

W wieku 86 lat zmarł po długiej chorobie były premier Rosji (od września 1998 do maja 1999 roku) i były szef wywiadu zagranicznego Jewgienij Primakow - poinformowały rosyjskie media.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były premier Rosji Jewgienij Primakow
Były premier Rosji Jewgienij Primakow (Wikipedia)
WP

W swej karierze był też dziennikarzem, dyplomatą, deputowanym, szefem rosyjskiego MSZ. Kreml poinformował, że prezydent Rosji Władimir Putin złożył kondolencje rodzinie zmarłego.

Primakow, z wykształcenia arabista, był znawcą zagadnień Bliskiego Wschodu, gdzie w czasach ZSRR pracował m.in. jako korespondent dziennika "Prawda". Z jego doświadczenia korzystał zarówno ostatni radziecki przywódca Michaił Gorbaczow, jak i Putin. Jako ich wysłannik rozmawiał w Bagdadzie z Saddamem Husajnem w ramach bezskutecznych starań Moskwy o zapobieżenie interwencjom Zachodu w Iraku w 1991 i 2003 roku.

Jako premier Primakow na próżno starał się zapobiec nalotom NATO na cele serbskie w czasie wojny o Kosowo w 1999 roku.

WP

Agencja Associated Press pisze, że w 1999 roku Primakow był uważany za potencjalnego następcę prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, ale jego pozycję podważyła negatywna kampania telewizyjna zaaranżowana przez zwolenników Putina.

Reuters odnotowuje, że jako minister spraw zagranicznych Primakow był postrzegany jako jastrząb, ale zdobył szacunek innych szefów dyplomacji, m.in. amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright podczas negocjacji w sprawie poszerzenia NATO.

Jako premierowi udało mu się przywrócić pewien poziom stabilizacji gospodarczej po latach chaosu, ale liberałowie oskarżyli go o zamrożenie reform gospodarczych i ostatecznie musiał odejść.

Jego pierwsza żona zmarła na serce w 1987 roku. Siedem lat później Primakow ożenił się ponownie. Z pierwszego małżeństwa miał dwoje dzieci. Syn Primakowa zmarł na atak serca w wieku 27 lat podczas pierwszomajowej parady w Moskwie w 1981 roku.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP