Trwa ładowanie...

Zmarł były korespondent "New York Timesa" Sydney Schanberg

• Nie żyje były korespondent "New York Timesa" Sydney Schanberg
• Laureat nagrody Pulitzera za reportaż o wojnie domowej w Kambodży, który stał się inspiracją do nakręcenia filmu "Pola śmierci"
• Miał 82 lata

Share
Zmarł były korespondent "New York Timesa" Sydney SchanbergŹródło: Wikipedia
d3lspyh

Schanberg zmarł w sobotę w mieście Poughkeepsie, w stanie Nowy Jork. Dziennikarz dostał we wtorek ataku serca.

- Sydney Schanberg był jedynym w swoim rodzaju i odważnym korespondentem - powiedział w oświadczeniu były redaktor naczelny "New York Timesa" Dean Baquet. - Należał do pokolenia korespondentów wojennych, którzy przybliżyli Amerykanom co się naprawdę wydarzyło w Wietnamie i Kambodży - dodał.

Schanberg był korespondentem "New York Timesa" w Kambodży w latach 1972-1975, gdzie na bieżąco relacjonował zamieszki między Czerwonymi Khmerami a rządem. Na miejscu poznał Ditha Prana, który jako jego asystent i tłumacz pomagał mu w pracy reporterskiej.

d3lspyh

Gdy w 1975 roku stolicę kraju Phnom Penh zajęły wojska Czerwonych Khmerów, Schanberg i Pran zdecydowali się pozostać na miejscu, aby relacjonować przebieg wydarzeń. Wkrótce jednak Schanberga deportowano do Tajlandii, a Dith Pran został zesłany do obozu pracy.

Losom kambodżańskiego dziennikarza, któremu udało się uciec z obozu w 1979 roku, i zbrodniom reżimu Czerwonych Khmerów Schanberg poświęcił książkę, która później stała się kanwą filmu Rolanda Joff, "Pola śmierci" ("The Killing Fields"). Film dostał siedem nominacji do Oscara i zdobył trzy statuetki.

Zobacz także: Zmarł legendarny fotograf

d3lspyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lspyh
d3lspyh
Więcej tematów