Zmarł autor kultowego "Ptaśka"
William Wharton, autor słynnego "Ptaśka",
nie żyje - poinformował Bogusław Tobiszowski z Domu
Wydawniczego Rebis w Poznaniu. Jak dodał, informacja pochodzi od
agentki pisarza.
30.10.2008 | aktual.: 30.10.2008 12:26
Tobiszowski powiedział, że z posiadanych przez niego informacji wynika, iż pisarz zmarł w środę w domu w Kalifornii, po długiej chorobie. Miał 82 lata.
W 1978 roku opublikował pierwszą powieść "Ptasiek", która po ekranizacji Alana Parkera przyniosła mu ogromną popularność. Ugruntowały ją kolejne książki: "Tato", "Stado", "W księżycową jasną noc", "Spóźnieni kochankowie", "Franky Furbo".
Pisane stosunkowo prostym językiem powieści Whartona, opowiadające między innymi, o niełatwych związkach uczuciowych między rodzicami i dziećmi, odwołują się do osobistych doświadczeń, przeżyć i emocji autora.
W wywiadach Wharton podkreślał, że jest piszącym malarzem, a nie odwrotnie. Miał wiele wystaw w Stanach Zjednoczonych i w Europie, między innymi w Polsce w 1995 roku.
William Wharton, którego właściwe nazwisko brzmi Albert du Aime, urodził się 7 listopada 1925 roku w Filadelfii w stanie Pensylwania. Podczas II wojny światowej walczył na froncie w Europie - we Francji, Belgii, Luksemburg i Niemczech. Później studiował w Los Angeles malarstwo i psychologię. Uzyskał doktorat z psychologii na uniwersytecie w Los Angeles. Od 1960 roku mieszkał wraz rodziną we Francji, w barce na Sekwanie.
Zaczął pisać w 1965 roku, w dniu swoich 40. urodzin. W 1978 roku opublikował "Ptaśka".
W wywiadach Wharton podkreślał, że pisze dla zwykłych ludzi, a nie pod wyrafinowany gust krytyków literackich. Chciałbym, żeby wszystkim, którzy sięgną po moje książki, pomogły one odnaleźć piękno i sens w życiu - deklaruje.
W Polsce od pierwszego wydania "Ptaśka" w 1985 roku książki Whartona są na liście najlepiej sprzedawanych tłumaczeń obcej beletrystyki. W Polsce Dom Wydawniczy Rebis opublikował 19 powieści pisarza i jeden album prezentujący jego malarstwo. Według "Rzeczpospolitej" i "Notesu Wydawniczego", w ciągu ostatnich kilkunastu lat książki Whartona 26 razy znalazły się wśród 10 najpoczytniejszych tytułów roku.
Jak powiedział Tobiszewski, Wharton pod tym względem jest rekordzistą wśród pisarzy w Polsce. Łączny nakład wszystkich książek autora wydanych w Rebisie przekroczył już 1,5 mln egzemplarzy, a wraz z innymi wydawnictwami zbliża się do 2 mln egzemplarzy.
Wharton po raz pierwszy odwiedził nasz kraj w 1995 roku jako gość Międzynarodowych Targów Książki. Zarówno ten, jak i następne jego pobyty w Polsce cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem czytelników. Takiej popularności jak w Polsce Wharton nie zyskał ani we Francji, gdzie mieszkał, ani w Stanach Zjednoczonych, skąd pochodził.
Lata dziewięćdziesiąte były czasem jego największej popularności w Polsce. Odwiedził nasz kraj dziesięć razy, gościł w ponad trzydziestu miastach Polski, w niektórych kilkakrotnie. Na spotkania z nim przychodziły tysiące czytelników - przypomniał Tobiszewski.
Więcej o Williamie Whartonie w serwisie ksiazki.wp.pl