Zmarł architekt Kenzo Tange
Kenzo Tange, najbardziej znany spółczesny japoński architekt, zmarł w swym domu w Tokio w wieku 91 lat wskutek choroby serca - poinformowały japońskie media.
Jego twórczość w mistrzowski sposób łączy estetyczną tradycję Japonii z awangardowymi wątkami architektury Zachodu. Tange zyskał międzynarodowy rozgłos tuż po wojnie, gdy w 1946 roku opracował plan odbudowy centrum Hiroszimy - wraz z muzeum w miejscu wybuchu bomby atomowej, które powstało w latach 1949-56.
Zaprojektowany przez niego na igrzyska 1964 roku Stadion Olimpijski w Tokio bywa nazywany najpiękniejszą budowlą XX wieku. Inne znane realizacje Tange w stolicy Japonii to katolicka katedry Matki Bożej z 1963 roku oraz ukończony w 1991 roku monumentalny dwuwieżowy 248-metrowy ratusz Tokio i jego prefektury.
Tange urodził się w Osace w 1913 roku. Jak sam twierdził, do zajęcia się architekturą skłoniły go zdjęcia dzieł Le Corbusiera, które w latach 30. zobaczył w jednym z japońskich czasopism. Studia ukończył na Uniwersytecie Tokijskim w 1938 roku. Poza Le Corbusierem, jako swych mistrzów wymieniał Michała Anioła i naturalizowanego w USA Niemca Waltera Gropiusa.
W swym biurze projektowym Tange pod koniec lat 80. zatrudniał 130 wybitnych architektów z całego świata, wykonujących zlecenia inwestorów z różnych krajów - od Włoch po Singapur. Tange wykładał także jako profesor na Uniwersytecie Tokijskim, a jego twórczość uhonorowano licznymi nagrodami, w tym prestiżową Nagrodą Pritzkera (1987).