Złoty osłabł o 3 gr wobec dolara
Złoty osłabł o 3 grosze do dolara i o 2,8 grosza do euro, czyli do odpowiednio 4,253 i 3,721 po publikacji gorszych, niż oczekiwał rynek danych o deficycie obrotów bieżących - poinformował Marek Zuber, analityk BPH.
Wtorkowy poziom złotego odpowiada poziomowi 8,2% powyżej parytetu sprzed upłynnienia.
Rynek był dzisiaj spokojny, złoty od rana systematycznie tracił na wartości. Po gorszych danych o deficycie na rachunku obrotów bieżących niż konsensus rynkowy, inwestorzy zagraniczni zaczęli wyprzedawać złotego - powiedział Piotr Czyżewski, szef zespołu dealerów walutowych ING Barings.
NBP podał we wtorek, że deficyt obrotów bieżących wzrósł w czerwcu 2001 roku do 952 mln USD z 734 mln USD w maju i z 836 mln USD w czerwcu 2000 roku, gdy średnia oczekiwań wynosiła 770 mln dolarów. Czerwcowy deficyt był wyższy niż górna granica oczekiwań rynku 920 mln USD.
Tuż po ogłoszeniu danych o deficycie obrotów bieżących złoty osłabł do 4,26 zł za USD i 3,73 zł za euro wobec 4,2350 i 3,7050 przed ich publikacją.
Zdaniem Zubera na przedpołudniowe osłabienie złotego wpłynęła informacja o tym, że France Telecom zrezygnuje z wykonania opcji na kolejne 10% akcji Telekomunikacji Polskiej SA. Termin w jakim FT miał podjąć decyzję upłynie we wtorek o północy.
Oznacza to większe kłopoty budżetu, uzyskanie mniejszych wpływów z prywatyzacji oraz może oznaczać przepływ mniejszej kwoty walut przez rynek pieniężny - powiedział Zuber.
Anonimowe źródło bliskie transakcji powiedziało we wtorek, że FT nie dokupi 10% TP SA, a w środę ogłosi to publicznie.
Według Czyżewskiego polskie banki są mało aktywne na rynku walutowym, natomiast zagraniczne aktywnie kupują waluty. Jego zdaniem złoty może się jeszcze osłabić. (an)