Złoty osłabł do dolara i euro
Złoty osłabł od wtorkowego zamknięcia o 1,0 gr do dolara i o 3,1 gr do euro, osiągając pod koniec notowań poziom 4,263 za USD i 3,747 za euro po wahaniach spowodowanych informacjami o TP SA - poinformował Marek Zuber, analityk BPH.
Poziom złotego odpowiada 7,4% powyżej parytetu sprzed upłynnienia wobec 8,2 we wtorek.
Na rynku walutowym w środę obserwowano dość znaczne wahania złotego spowodowane informacjami o prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej SA.
Rano decyzja o nierealizacji opcji kupna akcji TP SA przez France Telecom i Kulczyk Holding oraz gorsze niż oczekiwano wtorkowe dane o bilansie płatniczym spowodowała niewielką korektę kursową - powiedziała Katarzyna Zajdel-Kurowska, ekonomistka Banku Handlowego.
MSP podało w środę rano, że konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding nie zrealizuje zeszłorocznej opcji kupna 10% TP SA po 38 zł za akcję plus inflacja.
Jednak przed południem rzecznik France Telecom, a po południu przedstawiciel MSP powiedzieli, że francuski operator i Skarb Państwa rozpoczęły negocjacje o powiększeniu pakietu konsorcjum FT w TP SA do 45-49% z 35% obecnie, a w perspektywie 2002 lub 2003 roku objęciu przez nie pakietu kontrolnego.
Decyzja o kontynuacji negocjacji podniosła zdecydowanie optymizm na rynku. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że każda negatywna informacja dotycząca gospodarki ma swoje przełożenia na rynku. Inwestorzy boją się ryzykować - dodała Zajdel-Kurowska.
Sprzedaż 10% akcji France Telecom i oferta publiczna mogłyby przynieść Skarbowi Państwa około 9 mld zł, czyli połowę planowanych na ten rok wpływów z prywatyzacji, a przez to umocnić złotego.
Jednak minister finansów powiedział w środę, że nawet jeśli TP SA nie zostanie w tym roku sprzedana, nie obawia się o wpływy z prywatyzacji, ponieważ prawdopodobnie zostanie sprzedane 50% PZU, co nie było planowane na ten rok. (an)