Polska"Zlecenie Jansona" - nowość z archiwum Ludluma

"Zlecenie Jansona" - nowość z archiwum Ludluma

Do księgarń trafia właśnie "Zlecenie Jansona" - jedna z kilku powieści odnalezionych przez wydawcę w archiwach Roberta Ludluma po śmierci pisarza. W "Zleceniu Jansona"
główny bohater walczy z globalną siecią terroryzmu.

"Zlecenie Jansona" - nowość z archiwum Ludluma
Źródło zdjęć: © AFP

20.05.2003 | aktual.: 20.05.2003 18:04

W 1999 roku Ludlum podpisał, pobierając zawrotną zaliczkę, umowę na kolejnych siedem książek. Pierwszą z nich był "Program Hades", napisany wspólnie z Gayle Lynds, autorką nazywaną "Ludlumem w spódnicy". Po śmierci pisarza, w marcu dwa lata temu, w jego archiwach znaleziono kilka niemal ukończonych powieści. W Polsce ukazały się już dwie z nich: "Protokół Sigmy" i "Przymierze Kassandry". Teraz do księgarń trafia "Zlecenie Jansona".

Tytułowy bohater - Paul Janson - wycofał się ze szpiegowskiej gry i nie chce wracać do świata przemocy. Jest jednak ktoś, wobec kogo ma dług wdzięczności - Peter Novak, laureat Nagrody Nobla, miliarder i filantrop, który został porwany przez terrorystów i skazany na śmierć. Oczywiście tylko Janson może go uwolnić.

Robert Ludlum, pisarz-legenda, fenomen wydawniczy, uchodził za niedościgłego mistrza powieści sensacyjnych. Łączny nakład ponad 20 książek Ludluma wyniósł ponad 500 milionów egzemplarzy, przetłumaczonych na 32 języki. Większość jego powieści trafiła na listy bestsellerów.

Kolejne thrillery Ludluma, m.in. "Transakcja Rhinemanna", "Manuskrypt Chancellora", "Pakt Holcrofta", "Weekend z Ostermanem", "Spisek Akwitanii", "Plan Ikar", "Iluzja Skorpiona", "Strażnicy Apokalipsy", "Zew Halidonu", "Testament Matarese'a", "Spadkobiercy Matarese'a", a przede wszystkim "Tożsamość Bourne'a", ugruntowały pozycję najsławniejszego i najpopularniejszego na świecie autora "global conspiracy thrillers". "Weekend z Ostermanem" i "Pakt Holcrofta" doczekały się adaptacji filmowych.

Ponad 20 powieści Ludluma łączy ten sam schemat fabularny i przygody takich samych typologicznie postaci. "Złymi" u Roberta Ludluma są zazwyczaj specjaliści od robienia pieniędzy, świadomi siły swoich portfeli. "Źli" chcą władzy nad światem. "Dobry" to przeważnie zakamuflowany twardziel-intelektualista, który do chwili zetknięcia ze złem prowadzi spokojny żywot mieszczucha. O potędze swojego umysłu i sile swoich mięśni dowiaduje się dopiero, gdy musi stawić czoło śmiertelnemu zagrożeniu. (an)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)