Złe wieści z Kongresu USA ws. pomocy dla Ukrainy

Spiker Izby Reprezentantów USA Mike Johnson powiedział, że negocjowana w Senacie umowa dotycząca sytuacji na południowej granicy USA jest "martwa" w obecnej formie - podała w piątek CNN, powołując się na list do republikańskich członków Izby Reprezentantów. Tym samym odsuwa się w czasie sprawa zatwierdzenia przez Kongres finansowania pomocy dla Ukrainy.

Mike Johnson nie pozostawia złudzeń, co do szybkiego porozumienia
Mike Johnson nie pozostawia złudzeń, co do szybkiego porozumienia
Źródło zdjęć: © Getty Images
Wojciech Rodak

Kongresmani powiedzieli w czwartek, że dwupartyjne rozmowy w Senacie USA - w sprawie porozumienia dotyczącego bezpieczeństwa południowej granicy, które niektórzy postawili jako warunek zatwierdzenia dodatkowej pomocy dla Ukrainy - osiągnęły punkt krytyczny.

Żaden projekt porozumienia nie został póki co ujawniony. Więc Johnson najpewniej kieruje się informacjami, które wyciekły z negocjacji na temat propozycji uregulowania sytuacji na granicy. Od porozumienia w tej kwestii republikańscy politycy uzależnili swoje poparcie dla dodatkowego finansowania pomocy wojskowej dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu.

"Chciałem przedstawić krótką aktualizację dotyczącą dodatkowego finansowania (pomocy wojskowej – red.) i granicy, ponieważ wydaje się, że Senat nie jest w stanie osiągnąć porozumienia. Jeśli pogłoski o treści projektu porozumienia są prawdziwe, to byłoby ono martwe w momencie wpłynięcia do Izby (Reprezentantów - red.)" - napisał Johnson w liście do republikańskich kolegów, na który powołuję się CNN.

Targi w sprawie granicy

Przywódcy republikańscy w Senacie chcą porozumienia w sprawie granicy, które może zyskać poparcie większości republikanów w Senacie, w nadziei, że skłoni to kontrolowaną przez nich Izbę do zatwierdzenia dodatkowych środków finansowych na pomoc wojskową m. in. dla Ukrainy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tusk w Kijowie. Piskorski: nie miejmy złudzeń

Niewielka grupa senatorów spędziła miesiące, próbując wypracować porozumienie w sprawie przepływu migrantów przez granicę USA-Meksyk. Wysiłki te spotkały się jednak ostatnio z rosnącą opozycją ze strony republikanów związanych z Donaldem Trumpem, głównym kandydatem do nominacji prezydenckiej ich partii.

Źródło: Reuters

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie