Trwa ładowanie...
d2wbend

Zła wiadomość dla wszystkich taksówkarzy. Do Warszawy dotarł Uber!

Drżyjcie warszawscy taksówkarze! Do stolicy dotarł Uber - niewielka aplikacja na smartfony, która skłoniła niedawno do strajku 30 tys. europejskich taksówkarzy. Teraz trafiła do nas.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zła wiadomość dla wszystkich taksówkarzy. Do Warszawy dotarł Uber!
(WawaLove.pl)
d2wbend

Działanie aplikacji opiera się na łączeniu ludzi potrzebujących transportu w mieście z tymi, którzy są gotowi takowy zapewnić. Pozwala ona złapać najbliższy samochód zarejestrowany w tej sieci. Zamówienia składa się wyłącznie przez SMS-y i stronę internetową. Kierowcy nie muszą posiadać ani licencji taksówkarskiej ani taksometru, a płatność odbywa się bezgotówkowo, poprzez aplikację.

To bardzo popularny środek transportu w metropoliach. Jak informuje Jacek Bereźnicki w Biztoku, wartość Ubera, który działa już w 128 miastach 37 krajów, jest obecnie szacowana na 17 mld dolarów.

Wszędzie tam, gdzie pojawiła się amerykańska firma, dochodzi do ostrych protestów taksówkarzy. Czy czeka nas to samo w Warszawie? Amerykańska firma dostała już zakaz działalności od władz Brukseli i Berlina. Inne miasta, jak Barcelona czy Hamburg także domagają się ukrócenia działalności firmy. Co ciekawe, protesty tylko napędzają firmie użytkowników.

W Warszawie jest ok. 11 tysięcy aktywnych licencji taksówkowych (dane podajemy za serwisem Biztok). To więcej na jednego mieszkańca niż w Berlinie czy Madrycie. Nadmiar taksówek w stolicy powoduje, że rynek staje się bardzo konkurencyjny. W Warszawie stawki za kilometr są różne i w licencjonowanych taksówkach wynoszą od 1,80 do 2,40 za km. Za tzw. przewóz osobowy (taksówkę bez licencji) zapłacimy 1,4 zł za km. Czy Uberowi uda się jeszcze obniżyć tę stawkę?

d2wbend

Podziel się opinią

Share

d2wbend

d2wbend
Więcej tematów