Polska"Zła sytuacja w kraju"

"Zła sytuacja w kraju"

28% Polaków uważa, że sytuacja w naszym
kraju zmierza w dobrym kierunku. Przeciwnego zdania jest 59%
badanych, a 13% nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii -
wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Według CBOS, najbardziej optymistycznie postrzegają ogólny rozwój sytuacji w Polsce ludzie z wyższym wykształceniem (41%), respondenci prowadzący samodzielną działalność gospodarczą (42%) oraz uczniowie i studenci (42%).

Z kolei wśród robotników niewykwalifikowanych, bezrobotnych oraz rencistów częstsze są - w porównaniu z innymi grupami - oceny negatywne. Po dwie trzecie badanych z tych grup jest zdania, że sytuacja w naszym kraju zmierza w złym kierunku.

Jak wynika z badań CBOS, blisko połowa pracujących (47%) określa sytuację swojego zakładu pracy jako dobrą, a niespełna jedna piąta (19%) jako złą. Tak dobrych ocen sytuacji zakładów pracy CBOS dotychczas w swoich badaniach nie notował.

Połowa respondentów (50%) jest zdania, że sytuacja gospodarcza w kraju jest zła, a tylko 11% badanych uznała, że jest dobra. Z kolei co trzeci ankietowany (33%) uważa, że nie jest ona ani dobra, ani zła; 6% nie miało na ten temat zdania.

Z badań CBOS wynika także, że tylko co dwudziesty badany (5%) ocenił sytuację polityczną w Polsce jako dobrą, a odmienny pogląd wyraziło aż 66% ankietowanych. W ocenie 21% respondentów nie jest ona ani dobra, ani zła, a 8% nie potrafiło wyrazić swojej opinii w tej sprawie.

Jedna czwarta (26%) badanych dobrze oceniła swoje warunki życia w rodzinie i prawie tyle samo ankietowanych (25%) oceniło je jako złe. Blisko połowa (49%) respondentów uważa, że nie są one ani dobre, ani złe.

W przewidywaniach rozwoju sytuacji w Polsce na najbliższy rok, pesymizm niezmiennie przeważa nad optymizmem. Poprawy ogólnej sytuacji w kraju spodziewa się w ciągu najbliższego roku 15% badanych, a pogorszenia 24% respondentów. Natomiast co drugi Polak (50%) nie przewiduje zmian.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 4-7 lutego na 1070-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)