Ziobro wzywa Schetynę, by "zdyscyplinował" Hannę Gronkiewicz-Waltz

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wezwał szefa PO Grzegorza Schetynę, by ten - jak powiedział - "zdyscyplinował swoją partyjną koleżankę" prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, by stawiła się przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Jak dodał, w sprawie reprywatyzacji stołecznych nieruchomości zarzuty Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu usłyszało osiem osób.

Ziobro wzywa Schetynę, by "zdyscyplinował" Hannę Gronkiewicz-Waltz
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak
Bartosz Lewicki

12.05.2017 | aktual.: 12.05.2017 21:31

Jak wcześniej mówiła prezydent Warszawy "nie czuje się winna" afery reprywatyzacyjnej. Dodała, że postępowała zgodnie z prawem i nie ma zamiaru stawiać się przed komisją weryfikacyjną, bo "ta jest niekonstytucyjna".

Minister i prokurator generalny poinformował, że w sprawie reprywatyzacji zarzuty usłyszało juz osiem osób. Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa na mieniu o wielkiej wartości. Chodzi o reprywatyzacje nieruchomości w sąsiedztwie Pałacu Kultury - przedwojenny adres to ul. Sienna 29, przy ul. Twardej 8 i 10 oraz ul. Królewskiej 39. Ziobro zapowiedział też, że zaplanowano między innymi konfrontacje między podejrzanymi.

"Ja bym zachęcał panów z PO, żeby wzięli odpowiedzialność"

Minister sprawiedliwości poświęcił tez wiele czasu wypowiedzi prezydent Warszawy. - Ja bym bardzo zachęcał panów z PO, żeby wzięli odpowiedzialność za koleżankę z PO, panią Hannę Gronkiewicz-Waltz, która ostentacyjnie ogłasza, że będzie lekceważyć obowiązujące w Polsce prawo i nie będzie chciała się stawiać przed komisją weryfikacyjną. Tego rodzaju przykład pewnej buty władzy, pani Gronkiewicz Waltz, ważnego polityka Platformy Obywatelskiej, powinien wzbudzić poczucie jakiejś współodpowiedzialności po stronie polityków PO - mówił Ziobro.

Wezwał Schetynę o "przywołanie koleżanki partyjnej do odpowiedzialności, by nie stawiała się ponad obywatelami, którzy mają w Polsce obowiązek stosować prawo". - By nie wynikła z tego refleksja, że jednym wolno niewiele, a innym wolno bardzo wiele. Ufam, że pan Grzegorz Schetyna zdyscyplinuje panią Gronkiewicz-Waltz i stawi się ona przed komisją śledczą - powiedział.

- Buta ma różne twarze, w tym wypadku twarz władzy Platformy Obywatelskiej i Hanny Gronkiewicz-Waltz. Twarz Hanny Gronkiewicz-Waltz to jest twarz Grzegorza Schetyny i całej Platformy - dodał Ziobro. Ocenił, że wypowiedź prezydent Warszawy może też świadczyć o "pysze i panice ze strony osoby, która przez tyle lat nadzorowała całą administrację warszawską i która co najmniej polityczną, a być może też nie tylko polityczną odpowiedzialność ponosi za bardzo wiele zdarzeń związanych z przestępczymi działaniami, które w swoim postępowaniu stwierdza prokuratura".

Zdaniem Ziobry każdy będzie sobie zadawał pytanie, "co prezydent Warszawy ma do ukrycia".

175 postępowań przygotowawczych

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski poinformował, że obecnie w prokuraturach regionu wrocławskiego prowadzone są 43 śledztwa związane z reprywatyzacją warszawską. W prokuraturach regionu warszawskiego - 135 śledztw. - Łącznie to jest 175 postępowań przygotowawczych - mówił Święczkowski.

Śledztwo w którym zatrzymano w czwartek osiem osób, zostało wszczęte w październiku 2016 r. i dotyczy w sumie czterech nieruchomości. - W tej sprawie zabezpieczono też szereg różnego rodzaju środków finansowych, papierów wartościowych, mienia. Dokonano zabezpieczeń majątkowych na ponad 8 milionów złotych. Biżuterie, luksusowe samochody, mercedesy, bentleye - powiedział Święczkowski.

Jak powiedział Zbigniew Ziobro, oddzielnym wątkiem afery reprywatyzacyjnej są decyzje sędziów. - Mamy tutaj do czynienia z ustanowieniem kuratorów dla osób, których wiek sięga 140 lat - powiedział Ziobro na konferencji prasowej. - Pytanie w związku z tym, na które będzie musiała prokuratura znaleźć odpowiedź, to jest o rolę w tych przedsięwzięciach konkretnych sędziów, którzy podejmowali tego rodzaju kuriozalne decyzje - dodał. Podkreślił, że takich decyzji "nie da się obronić z punktu widzenia doświadczenia życiowego, logiki ani porządku prawnego".

"Rozważanych co najmniej 5 wniosków o areszt ws. reprywatyzacji"

- Prokurator regionalny we Wrocławiu, zespół śledczy rozważa skierowanie co najmniej pięciu wniosków o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, do sądu właściwego - mówił Święczkowski w piątek wieczorem TVP Info.

Dopytywany czy prokurator regionalny we Wrocławiu "rozważa złożenie wniosków, czy już podjął decyzję" Święczkowski powiedział: "nie chcę wypowiadać się tutaj za prokuratora regionalnego". - Ale posiadam od niego informację, przekazał mi ją osobiście, że takie wnioski zostaną zapewne skierowane - dodał.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: chce mnie doprowadzić? Niech próbuje!

Hanna Gronkiewicz Waltz pytana wcześniej, jak ocenia komisję weryfikacyjną, powiedziała: - Uważam, że komisja jest niekonstytucyjna.

Wskazała, że taką opinię wydał m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich. Według niej nie ma gdzie sprawdzić konstytucyjności komisji, bo Trybunał Konstytucyjny jest "atrapą". - W związku z tym nie mam zamiaru stawić się przed komisją - podkreśliła. Zapytana, czy nie boi się tego, że minister sprawiedliwości będzie próbował doprowadzić ją mimo wszystko przed komisję, Gronkiewicz-Waltz odparła: - Niech próbuje.

W ubiegły piątek weszła w życie ustawa powołująca komisję weryfikacyjną, która ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji nieruchomości. W czwartek na jej szefa został powołany wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który poinformował, że można już składać wnioski o zbadanie przez komisję konkretnych nieruchomości.

W czwartek Jaki zwrócił uwagę, że komisja weryfikacyjna ma możliwość nakładania kar za niestawiennictwo.

Komisja będzie mogła np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości) albo ją uchylić i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

Komisja może też stwierdzić, że decyzja reprywatyzacyjna została wydana z naruszeniem prawa, jeśli wywołała nieodwracalne skutki prawne. W takiej sytuacji komisja będzie mogła nałożyć na osobę, która skorzystała na wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w wysokości odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości.

Komisja może wstrzymywać postępowania innych organów, np. sądów oraz wpisywać w księgach wieczystych ostrzeżenia o toczącym się jej postępowaniu. Może też przyznawać od miasta Warszawy odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom, jeśli nieprawidłowości reprywatyzacyjne spowodowały pogorszenie ich sytuacji materialnej. Od decyzji komisji przysługuje skarga do sądu administracyjnego.

Żródła: TVN Warszawa, PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)