PolskaZiobro: Rywin za kratkami - pozytywnym sygnałem

Ziobro: Rywin za kratkami - pozytywnym sygnałem

Fakt, że Rywin ostatecznie trafił za kratki jest pozytywnym sygnałem - ocenił autor raportu sejmowej komisji śledczej badającej aferę Rywina Zbigniew Ziobro (PiS). Jego zdaniem jednak, odpowiedzialność powinni ponieść też mocodawcy Rywina.

Ziobro: Rywin za kratkami - pozytywnym sygnałem
Źródło zdjęć: © PAP

18.04.2005 | aktual.: 18.04.2005 18:52

Krótko przed godz. 14 Lew Rywin stawił się w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, by rozpocząć odbywanie kary 2 lat więzienia za pomocnictwo w płatnej protekcji wobec Agory.

Fakt że Rywin ostatecznie trafił za kratki do więzienia jest pozytywnym znakiem, sygnałem, że ludzie tak wpływowi jak Rywin również do więzienia trafiają, że państwo w Polsce nie dzieli się na lepszych i gorszych, równych i równiejszych - powiedział Ziobro. Ale - jak zaznaczył - jedna jaskółka wiosny nie czyni.

W tej sprawie moglibyśmy być usatysfakcjonowani, gdyby również ci, którzy Rywina wysłali z propozycją korupcyjną, trafili za kratki - zastrzegł Ziobro.

Jak zauważył, na razie tak się nie stało. Mimo że Sejm przyjął raport, który przygotowałem, a który przesądzał, że jest taka grupa (trzymająca władzę) - powiedział poseł PiS.

Zapowiedział ponadto, że PiS powróci do sprawy Rywina w przyszłym parlamencie, domagając się pociągnięcia do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu tych osób, "które na to zasługują".

Przyjęty przez Sejm raport z prac komisji śledczej autorstwa Ziobry wskazuje wprost na osoby, które wysłały Rywina do Agory z korupcyjną propozycją. Uznaje też, że prezydent Aleksander Kwaśniewski, były premier Leszek Miller i były minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk powinni stanąć przed Trybunałem Stanu.

Raport Ziobry zawiera konkluzję, że Miller, była wiceminister kultury Aleksandra Jakubowska, były szef gabinetu politycznego Millera Lech Nikolski, były prezes TVP Robert Kwiatkowski i b. sekretarz KRRiT Włodzimierz Czarzasty to grupa, która wysłała Rywina do Agory z korupcyjną propozycją.

To na te osoby, według raportu, powoływał się Rywin, składając ofertę łapówki. Osoby te, wpływając na kształt nowelizacji ustawy o rtv oraz przebieg prac legislacyjnych, za pośrednictwem Lwa Rywina występującego w imieniu "grupy trzymającej władzę", złożyły w lipcu 2002 r. propozycję korupcyjną przedstawicielom Agory.

Ziobro napisał też w raporcie, że Jakubowska, Nikolski, Kwiatkowski i Czarzasty wchodzili w skład nieformalnego zespołu pracującego nad nowelizacją ustawy o rtv, który dzięki Millerowi "miał moc sprawczą".

Raport wzywa do postawienia Kwaśniewskiego, Millera i Kurczuka przed Trybunałem Stanu za to, że mimo wiedzy o korupcyjnej propozycji złożonej przez Rywina nie zawiadomili organów ścigania o przestępstwie. Kwaśniewski miał wejść w konflikt z prawem nie tylko nie zawiadamiając prokuratury o przestępstwie, ale także zatajając notatkę przekazaną mu przez Rywina, mimo że wiedział, iż toczy się w tej sprawie postępowanie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)