Ziobro: RBN powinna się zająć sprawą katastrofy smoleńskiej
Zbigniew Ziobro, który jako szef Solidarnej Polski jest członkiem RBN, uważa, że Rada powinna zająć się na tym posiedzeniu sprawą katastrofy smoleńskiej. Ziobro powiedział, że złoży wniosek o wprowadzenie takiego punktu do porządku obrad RBN.
- Będę chciał wnieść o rozszerzenie porządku obrad, o dodatkowy punkt, a mianowicie kwestie narastającego konfliktu w Polsce związanego z wyjaśnieniem katastrofy smoleńskiej. Mamy dzisiaj sytuację, która katalizuje coraz większy spór, emocje rosną i nic nie wskazuje, że to się zatrzyma. Rzecz ma wpływ na postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej i naszą wiarygodność. Rzecz też ma wpływ, fundamentalny, w mojej ocenie, na bezpieczeństwo polskiego państwa, bo przecież możemy być bardzo umiejętnie rozgrywani przez inne państwa w tej sprawie - mówił Ziobro przed posiedzeniem Rady.
Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego rozpoczęło się w Warszawie posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. RBN omówi raport ze Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego, wnioski i rekomendacje płynące z przeglądu..
Celem Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego, przeprowadzonego na polecenie prezydenta, była całościowa ocena bezpieczeństwa, wykraczająca poza aspekt militarny, uwzględniająca problemy społeczne, demograficzne, ekonomiczne, bezpieczeństwo energetyczne i cybernetyczne oraz sprawy zagraniczne.
W pracach nad SPBN uczestniczyły cztery zespoły problemowe - interesów narodowych i celów strategicznych, oceny środowiska bezpieczeństwa, koncepcji działań strategicznych oraz systemu bezpieczeństwa narodowego. Prace poszczególnych zespołów i posiedzenia plenarne zakończyły się w maju, później powstał raport z przeglądu - niejawny dokument dla najwyższych władz państwa, będący zarazem podstawą opracowania jawnej białej księgi bezpieczeństwa narodowego.
Szef BBN Stanisław Koziej, który jest zarazem sekretarzem RBN, nie wykluczył we wtorek, że Rada zajmie się także kwestią samolotów dyspozycyjnych dla przedstawicieli najwyższych władz w państwie. Obecnie, po rozwiązaniu, w związku z katastrofą smoleńską pułku specjalnego, jako samoloty rządowe są wykorzystywane maszyny czarterowane od PLL LOT. Jako samoloty cywilne nie mogą latać w strefy działań wojennych np. do Afganistanu. Ich zasięg nie pozwala na loty transatlantyckie. Udając się do USA przedstawiciele władz - tak jak ostatnio prezydent Komorowski - korzystają z samolotów rejsowych.