Trwa ładowanie...
d23zzwv

"Zimny Księżyc" wzejdzie w tym tygodniu. Przed nami wyjątkowa pełnia Księżyca

Pełnia Księżyca w grudniu 2019 będzie miała miejsce jeszcze w tym tygodniu. Tym razem zjawisko to będzie wyjątkowe. Na niebie pojawi się tzw. "Zimny Księżyc".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Zimny Księżyc" wzejdzie 12 grudnia. Będzie to ostatnia pełnia Księżyca w tym roku
"Zimny Księżyc" wzejdzie 12 grudnia. Będzie to ostatnia pełnia Księżyca w tym roku (Pixabay.com)
d23zzwv

Pełnia Księżyca w grudniu 2019 będzie miała miejsce w czwartek 12 grudnia. Zjawisko to będzie wyjątkowe. Na nocnym niebie pojawi się tzw. "Zimny Księżyc". Tym mianem określa się ostatnią pełnię w damy roku, zwiastującą nadejście zimy.

12 grudnia na nocnym niebie odbędzie się ostatnia w tym roku pełnia księżyca, dlatego warto się przygotować do jej obserwowania. Zgodnie z wyliczeniami, Księżyc będzie najjaśniejszy o godzinie 6:14. Jednak już od jutra będzie można obserwować go w niemalże pełnej krasie.

Pełnia Księżyca w grudniu 2019 to problem dla osób wrażliwych

d23zzwv

Z pełni Księżyca na pewno ucieszy się wielu astronomów oraz amatorów nocnej fotografii. Zdecydowanie mniej zadowolone będą osoby, które są wrażliwe na efekty pełni Księżyca.

Kiedy nocne niebo rozjaśnia Księżyc w pełni, wiele osób narzeka na bezsenność. Badania dowodzą, że podczas pełni zasypiamy kilkanaście minut później. Wcześniej się budzimy. Na tym jednak nie koniec. Badania dowodzą, że w trakcie pełni Księżyca ludzki organizm wytwarza mniej serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Pełnia Księżyca w grudniu 2019. Gdzie i jak obserwować "Zimny Księżyc"?

Obserwacja pełni Księżyca nie należy do trudnych. Nie trzeba nawet posiadać specjalistycznego sprzętu. "Zimny Księżyc" będziemy mogli podziwiać gołym okiem.

d23zzwv

Istnieją jednak sposoby na poprawienie sobie warunków do obserwacji. Można zaopatrzyć się w teleskop, lunetę lub lornetkę. Za przyrząd do oglądania księżyca może posłużyć również aparat z obiektywem o długiej ogniskowej (teleobiektyw).

Obserwacja nocnego nieba będzie zdecydowanie ciekawsza w miejscu oddalonym od świateł dużego miasta. Księżyc będzie się wtedy wydawał znacznie jaśniejszy niż zwykle.

Przed wyjazdem upewnij się, czy w miejscu, do którego się wybierasz, będą dobre warunki. Najnowszą prognozę pogody możesz sprawdzić na pogoda.wp.pl.

d23zzwv

Zobacz też: Donald Tusk stchórzył? Poseł PiS: Kusi mnie, żeby powiedzieć coś, czego nie powinienem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d23zzwv

d23zzwv
d23zzwv
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów