Trwa ładowanie...

"Zimny Księżyc" wzejdzie w tym tygodniu. Przed nami wyjątkowa pełnia Księżyca

Pełnia Księżyca w grudniu 2019 będzie miała miejsce jeszcze w tym tygodniu. Tym razem zjawisko to będzie wyjątkowe. Na niebie pojawi się tzw. "Zimny Księżyc".

Share
"Zimny Księżyc" wzejdzie w tym tygodniu. Przed nami wyjątkowa pełnia Księżyca
Źródło: Pixabay.com
dgpqt0p

Pełnia Księżyca w grudniu 2019 będzie miała miejsce w czwartek 12 grudnia. Zjawisko to będzie wyjątkowe. Na nocnym niebie pojawi się tzw. "Zimny Księżyc". Tym mianem określa się ostatnią pełnię w damy roku, zwiastującą nadejście zimy.

12 grudnia na nocnym niebie odbędzie się ostatnia w tym roku pełnia księżyca, dlatego warto się przygotować do jej obserwowania. Zgodnie z wyliczeniami, Księżyc będzie najjaśniejszy o godzinie 6:14. Jednak już od jutra będzie można obserwować go w niemalże pełnej krasie.

dgpqt0p

Pełnia Księżyca w grudniu 2019 to problem dla osób wrażliwych

Z pełni Księżyca na pewno ucieszy się wielu astronomów oraz amatorów nocnej fotografii. Zdecydowanie mniej zadowolone będą osoby, które są wrażliwe na efekty pełni Księżyca.

Kiedy nocne niebo rozjaśnia Księżyc w pełni, wiele osób narzeka na bezsenność. Badania dowodzą, że podczas pełni zasypiamy kilkanaście minut później. Wcześniej się budzimy. Na tym jednak nie koniec. Badania dowodzą, że w trakcie pełni Księżyca ludzki organizm wytwarza mniej serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Pełnia Księżyca w grudniu 2019. Gdzie i jak obserwować "Zimny Księżyc"?

Obserwacja pełni Księżyca nie należy do trudnych. Nie trzeba nawet posiadać specjalistycznego sprzętu. "Zimny Księżyc" będziemy mogli podziwiać gołym okiem.

Istnieją jednak sposoby na poprawienie sobie warunków do obserwacji. Można zaopatrzyć się w teleskop, lunetę lub lornetkę. Za przyrząd do oglądania księżyca może posłużyć również aparat z obiektywem o długiej ogniskowej (teleobiektyw).

Obserwacja nocnego nieba będzie zdecydowanie ciekawsza w miejscu oddalonym od świateł dużego miasta. Księżyc będzie się wtedy wydawał znacznie jaśniejszy niż zwykle.

dgpqt0p

Przed wyjazdem upewnij się, czy w miejscu, do którego się wybierasz, będą dobre warunki. Najnowszą prognozę pogody możesz sprawdzić na pogoda.wp.pl.

Zobacz też: Donald Tusk stchórzył? Poseł PiS: Kusi mnie, żeby powiedzieć coś, czego nie powinienem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dgpqt0p

Podziel się opinią

Share
dgpqt0p
dgpqt0p
Więcej tematów