Trwa ładowanie...
d2j2qkp

Księżyc Żniwiarzy już w piątek 13 września. Tego dnia pełnia będzie wyjątkowo jasna

Księżyc Żniwiarzy już w piątek 13 września. Tego dnia fani zjawisk atmosferycznych będą mogli zobaczyć na nocnym niebie wyjątkowo jasną pełnię księżyca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Księżyc Żniwiarzy już w piątek 13 września. Tego dnia pełnia będzie wyjątkowo jasna
Księżyc Żniwiarzy już w piątek 13 września. Tego dnia pełnia będzie wyjątkowo jasna (iStock.com)
d2j2qkp

Księżyc Żniwiarzy już w piątek 13 września

Piątek 13. według wielu wierzeń jest uznawany za najbardziej pechowy dzień w roku. Przesądni obawiają się tej daty, zakładając, że prawdopodobieństwo złych wydarzeń jest wówczas wyjątkowo duże. W tym roku dzień ten pokrywa się jednak z rzadkim zjawiskiem astronomicznym nazywanym Księżycem Żniwiarzy. Pełnia ta przypada zaledwie raz na 20 lat, a fani astronomii nie powinni jej przegapić. Wiadomo, że poprzednie tego typu zjawisko miało miejsce 13 października 2000 roku, natomiast kolejny Księżyc Żniwiarzy zobaczymy dopiero 12 sierpnia 2049.

Księżyc Żniwiarzy – co wyróżnia to zjawisko astronomiczne?

Księżyc Żniwiarzy to pełnia najbliższa równonoc jesiennej, podczas której nasz naturalny satelita wschodzący nisko nad horyzontem będzie wydawał się znacznie mniejszy niż w momencie, w którym znajduje się wysoko na niebie. Wędrówkę Księżyca po niebie będzie można obserwować zaraz po zachodzie Słońca, dzięki czemu będzie wyjątkowo jasno. Określenie „Księżyc Żniwiarzy” nawiązuje do tego, że niegdyś jasne, wrześniowe niebo pozwalało na zbieranie plonów przez całą dobę. Zjawisko to znane jest także pod nazwą „Pełni Księżyca Zbiorów”, „Księżyca Wina” oraz „Księżyca Plonów”.

d2j2qkp

Podziel się opinią

Share
d2j2qkp
d2j2qkp
Więcej tematów