ycipk-19p20r
ycipk-19p20r
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ziemi grozi zderzenie z asteroidą?

Asteroida Apophis może znaleźć się
w niebezpiecznym dla Ziemi sąsiedztwie. Według wstępnych obliczeń,
w 2029 roku przejdzie 10 razy bliżej Ziemi niż wynosi odległość
Księżyca do naszej planty - powiedział astronom z Pułkowskiego
Obserwatorium Astronomicznego Rosyjskiej Akademii Nauk, Siergiej
Smirnow.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-19p20r

- Rzecz naturalna, że przy takim scenariuszu sześćsetmetrowa bryła nic dobrego nie wróży, w szczególności dla telekomunikacyjnych platform z satelitami krążącymi na orbitach geostracjonarnych - oświadczył Smirnow. Dodał jednak, że "w chwili obecnej niemożliwe jest maksymalnie dokładne wyliczenie przyszłej orbity asteroidy".

Według naukowca, w 2012 roku spodziewane jest także pewne zbliżenie Apophisa z naszą planetą i dopiero po tym zdarzeniu będzie można definitywnie ustalić jego orbitę w 2029 roku. - Do tego, by z dużą pewnością prognozować, czy Apophis zderzy się z Ziemią trzeba znać układ tych liczb z dokładnością do dziesiątków metrów - podkreślił Smirnow.

Przypomniał on, że "Międzynarodowa Unia Astronomiczna wezwała społeczność świata do wszechstronnego badania problemu zagrożeń stwarzanych przez asteroidy".

ycipk-19p20r
Polub WP Wiadomości
ycipk-19p20r
ycipk-19p20r