ŚwiatZielone światło dla systemu Galileo

Zielone światło dla systemu Galileo

Unijni ministrowie, odpowiadający za
badania naukowe, zdecydowali o kontynuowaniu prac
nad europejskim systemem nawigacji satelitarnej Galileo.

Na posiedzeniu rady ministrów europejskiej agencji kosmicznej ESA w Paryżu zapadła decyzja, że przewidywane koszty - 1,1 mld euro - poniosą po połowie budżet Unii Europejskiej i ESA.

System Galileo, pozwalający użytkownikom na precyzyjne określenie położenia w dowolnym miejscu na świecie, ma w przyszłości konkurować z amerykańskim systemem nawigacji satelitarnej GPS (Global Positioning System), mającym zarówno zastosowania cywilne, jak i wojskowe i udostępnianym przez Amerykanów bezpłatnie całemu światu.

Galileo ma dysponować własną siecią 30 satelitów. UE podkreśla, że system będzie zarządzany przez organy cywilne i położy kres uzależnieniu Europy od kontrolowanego przez Pentagon GPS.

Pierwszy satelita systemu Galileo ma zostać wprowadzony na orbitę okołoziemską pod koniec roku 2004 - informuje ESA na swej stronie internetowej. Na lata 2005-2006 przewidziano wystrzelenie kolejnych czterech satelitów. Galileo ma osiągnąć pełną zdolność operacyjną w roku 2008.

Galileo niezbyt podoba się Amerykanom. Pod koniec 2001 r. Pentagon wystosował nawet pismo do 15 unijnych ministrów obrony, ostrzegając, że wrogowie mogliby wykorzystać ten cywilny system w wojnie z Zachodem, a Amerykanie nie mogliby temu przeszkodzić.

Od połowy 2000 r., na mocy decyzji ówczesnego prezydenta USA Billa Clintona, GPS w wersji zastrzeżonej dla wojska, tzn. zapewniającej najwyższą precyzję, stał się dostępny także dla instytucji cywilnych i przedsiębiorstw. Przedtem cywilni użytkownicy GPS uzyskiwali znacznie mniej precyzyjne informacje niż wojsko.

GPS składa się z 24 satelitów, okrążających Ziemię dwukrotnie w ciągu doby na sześciu orbitach o wysokości 20.200 km. Budowany od 1978 r., w pełni uruchomiony w 1995 r. system oddaje nieocenione usługi geodezji, nawigacji morskiej, lotniczej i samochodowej, a także turystyce pieszej; systemem zarządza centrala w bazie lotnictwa Falcon w Colorado Springs.

Rosja dysponuje własnym, zastrzeżonym dla wojska systemem nawigacji satelitarnej GLONASS.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)